Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą "na policjanta" zatrzymani dzięki mieszkańcowi Ciechanowa

Data publikacji 22.04.2022

Ciechanowscy kryminalni zatrzymali oszustów działających metodą „na policjanta”. 19 i 21-latek wyłudzili od mieszkańca Ciechanowa kilkanaście tysięcy złotych. Zatrzymanie mieszkańców Warszawy było możliwe dzięki reakcji i informacjom przekazanym przez świadka zdarzenia.

W ubiegłym tygodniu 84-letni ciechanowianin odebrał telefon stacjonarny i usłyszał w nim głos mężczyzny, który podał się za policjanta. Wypytywał, czy ma pieniądze i gdzie ulokowane. Zdenerwowany mężczyzna odpowiadał na wszystkie zadane pytania. Sytuacja wywarła na 84-latku tak duże wrażenie, że nie był w stanie przytoczyć dokładnie całej rozmowy. Był przekonany, że miał przekazać pieniądze policji. Rozmowa oszusta z pokrzywdzonym kontynuowana była przez telefon komórkowy. 84-latek był instruowany, co ma robić. Pojechał do banku, aby wybrać pieniądze ze swojego konta, gdy wyszedł położył kopertę z pieniędzmi pod koło wskazanego przez rozmówców zaparkowanego samochodu.

W tym czasie na tym samym parkingu całą sytuację obserwował mieszkaniec Ciechanowa, przypadkowy świadek. Gdy zauważył dziwne zachowanie starszego mężczyzny oraz młodych ludzi kręcących się w pobliżu, szybko zorientował się, że jest świadkiem oszustwa. Dzięki jego reakcji oraz natychmiast przekazanym informacjom pod nr alarmowy 112, ciechanowscy policjanci kilka chwil później zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, odpowiadających podanemu rysopisowi, którzy mieli przy sobie pieniędze pozostawione przez 84-latka.

Zatrzymanymi 19 i 21-latek okazali się mieszkańcami Warszawy. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a po przedstawieniu zarzutów oszustwa, decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

Pamiętajmy!

Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o pokrzywdzonym. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp.

PAMIĘTAJ!

Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Powrót na górę strony