Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny oszust wyłudzający pieniądze metodą na policjanta zatrzymany

Data publikacji 25.04.2022

Kryminalni zatrzymali mężczyznę, który brał udział w wyłudzaniu pieniędzy metodą na policjanta. Okazał się nim 24-latek z województwa mazowieckiego. Poszkodowani mieszkańcy Lublina i Łęcznej myśląc, że biorą udział w policyjnej akcji, przekazali oszustom łącznie 175 tyś. zł 24-latek został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

W czwartek  późnym wieczorem, 21 kwietnia 2022 r. kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z kryminalnymi z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej realizując własne ustalenia zatrzymali mężczyznę, który brał udział w oszustwie metodą na policjanta. Do przestępstwa doszło w Łęcznej. Na telefon stacjonarny 33-latka zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta i poinformował, że pieniądze, które posiada na koncie są zagrożone i czy wyraziłby zgodę, aby uczestniczyć w prowokacji mającej na celu zatrzymanie grupy przestępczej. Kiedy się zgodził, fałszywy funkcjonariusz polecił, by pojechał do placówki bankowej i wypłacił 20 tyś. zł. Później zgodnie z instrukcją mieszkaniec Łęcznej przekazał je w umówionym miejscu mężczyźnie, który okazał mu legitymację służbową. Dopiero po fakcie dotarło do 33-latka, że padł ofiarą oszustów i powiadomił o wszystkim Policję.

Pracując nad tą sprawą funkcjonariusze ustalili mężczyznę który brał udział w oszustwie. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Mężczyzna został zatrzymany na terenie powiatu wołomińskiego i osadzony w policyjnym areszcie. Podczas czynności z zatrzymanym okazało się, że brał udział jeszcze w dwóch oszustwach i jednym usiłowaniu na terenie Lublina. 24-latek w miniony wtorek, 19 kwietnia 2022 r. odebrał od 90-latki 95 tyś. zł oraz od mieszkańca Lublina 60 tyś. zł. Usiłował także oszukać mieszkankę Lublina na 10 tyś. zł. Łącznie 24-latek brał udział w oszustwach na kwotę 175 tyś. zł. Podczas przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 45 tyś zł.

W sobotę, 23 kwietnia 2022 r. 24-latek został doprowadzony do Prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty udziału w trzech oszustwach i jednego usiłowania. Jeszcze tego samego dnia trafił przed oblicze sądu z wnioskiem Policji i Prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do tego wniosku i zastosował wobec 24-latka tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za udział w przestępstwie oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać wykorzystują każdą sytuację. W celu uwiarygodnienia swojej przestępczej działalności podają się za policjantów, za członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Zazwyczaj oszuści informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Często zdarza się, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Pamiętajmy, że Policja nie informuje o swoich działaniach, nie wykorzystuje osób postronnych, tym bardziej nie korzysta ze środków pieniężnych tych osób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

(KWP w Lublinie / sc)

Powrót na górę strony