Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znieważył dyspozytorów numeru alarmowego 112

Data publikacji 26.04.2022

Operatorzy numerów alarmowych objęci są ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Przekonał się o tym 18-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego, który usłyszał zarzut znieważenia dyspozytorów numeru alarmowego 112 oraz wywierania wpływu na czynności urzędowe. Może mu grozić do 3 lat więzienia.

Wiele osób blokując numery alarmowe nie zdaje sobie sprawy, że często ich zachowanie odbiera szanse na udzielenie pomocy osobom naprawdę tego potrzebującym. Niestety zdarza się, że dzwoniący robią sobie żarty z operatorów, proszą o realizację abstrakcyjnych próśb, czy też po prostu pod wpływem alkoholu znieważają i obrażają pracowników obsługujących numery.

Właśnie taką postawą wykazał się 18-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego. Mężczyzna pod wpływem alkoholu kilkukrotnie zadzwonił na numer alarmowy i wyzywał słowami wulgarnymi operatorów. Żądał interwencji Policji, bo twierdził, że rodzina nie chce go wypuścić z domu po piwo. Po odmowie przyjęcia zgłoszenia mężczyzna groził, że „wbije sobie nóż w serce”. 18-latek pomimo upomnień nie chciał się rozłączyć i ciągle powtarzał obelgi i wyzwiska.

Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. W toku czynności okazało się, że 18-latek świętował w tym dniu swoje urodziny. Usłyszał zarzut znieważenia operatorów numeru 112 i wywierania wpływu na czynności urzędowe. Mężczyzna przyznał się do winy. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Przypominamy, że operatorzy numerów alarmowych zostali objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których osoby dzwoniące bezkarnie grożą i znieważają operatorów numerów alarmowych. Zgodnie z prawem określone czyny zagrożone surowszą karą, jeśli zostały dokonane wobec funkcjonariusza publicznego, niż wobec innej osoby.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Film 271-120705.mp4

Pobierz plik 271-120705.mp4 (format mp4 - rozmiar 32.97 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony