Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5300 zł – mandatami na taką kwotę ukarany został kierowca, który nie rejestrował swojego czasu pracy

Data publikacji 27.04.2022

Policjanci ruchu drogowego ze stolicy Dolnego Śląska pełnili służbę na podwrocławskim odcinku autostrady A4, kontrolując m.in. przestrzeganie przez kierujących przepisów z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców. W pewnym momencie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego ciężarowym manem. Mundurowi w trakcie prowadzonych czynności stwierdzili szereg nieprawidłowości dotyczących rejestrowania czasu pracy przez kierowcę zespołu pojazdów. 32-latek został ukarany mandatami, których łączna kwota wyniosła aż 5300 złotych!

Na wysokości Punktu Obsługi Podróżnych Karwiany, na podwrocławskim odcinku autostrady A4, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali do kontroli kierującego zespołem pojazdów, w którego skład wchodził ciągnik siodłowy marki Man wraz z naczepą.

Policjanci zajmujący się na co dzień kontrolą kierowców zawodowych przewożących towary bądź pasażerów, wykorzystują w swojej służbie specjalistyczne radiowozy zwane "ETDiE". Jest to taka stacja diagnostyczna na kołach, a jej skrót pochodzi od pojazdu Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii. Wyposażenie tego typu aut pozwala mundurowym, między innymi na gruntowne sprawdzenie stanu technicznego kontrolowanego pojazdu, a także kontrolę czasu pracy kierowcy. 

W trakcie czynności funkcjonariusze sprawdzili wymagane dokumenty kierowcy mana oraz dane zapisywane na elektronicznej karcie do tachografu. Kontrola wykazała, że 32-letni mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego nie stosował się do obowiązujących zgodnie z zapisami Ustawy o transporcie drogowym norm czasu pracy, tj. kierował kontrolowanym zespołem pojazdów bez wymaganych przerw, skracając również wymagany czas odpoczynków. 

Za powyższe wykroczenia policjanci nałożyli na 32-latka 18 mandatów karnych na łączną kwotę 5300 zł oraz sporządzili dokumentację wymaganą do nałożenia grzywny w postępowaniu administracyjnym na sumę 19 tysięcy złotych.  

Kierowcy zawodowi w przewozach drogowych muszą przestrzegać zasad dotyczących czasu prowadzenia pojazdów, odbierania określonych w przepisach czasów odpoczynków i przerw. Zapewnienie właściwego odpoczynku dziennego, dobowego i tygodniowego jest obowiązkiem każdego z przewoźników. Egzekwowaniem przepisów prawa w tym zakresie zajmują się również funkcjonariusze Policji. Kara za przekroczenie czasu pracy, czy łamanie przepisów w tym zakresie może być bardzo wysoka i sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. szt. Rafał Jarząb 
tel. 693 403 817
 

Powrót na górę strony