Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ocalić od Zapomnienia - "Dąb Pamięci" aspiranta Jana Kazimierza Kowalskiego posadzony na dziedzińcu LO NR VII w Szczecinie

Data publikacji 29.04.2022

Dziś w Szczecinie na dziedzińcu VII Liceum Ogólnokształcącego odbyły się uroczystości posadzenia „Dębu Pamięci” dla uhonorowania funkcjonariusza Policji Państwowej ś.p. Jana Kazimierza Kowalskiego, jeńca obozu NKWD zamordowanego w Twerze.

Program „Katyń…ocalić od zapomnienia” służy uczczeniu zamordowanych przez NKWD w 1940 r. bohaterów i przywróceniu ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie „Dębów Pamięci”. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej – jedno drzewo, to jedno nazwisko. Dąb to długowieczna roślina, drzewo - symbol, pomnik. Symbolizuje siłę, wytrzymałość i mądrość.
W dzisiejszej uroczystości, symbolicznym sadzeniu drzewka uczestniczyła rodzina zamordowanego funkcjonariusza- córka i i wnuczka  czcząc tym samym pamięć swojego bliskiego.


Wszystkich zacnych, zaproszonych gości przywitał kwartet Boomer z Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Szczecinie, który wykonał utwór pt; "Nastroje" Jana Stokłosy. "Dąb Pamięci" posadzony został  na terenie VII LO w Szczecinie , którego patronem jest K. K. Baczyński. Jest  on wzorem dla młodzieży uczącej się w klasach mundurowych tej szkoły.
Po posadzeniu Dębu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p aspirantowi  Janowi Kazimierzowi Kowalskiemu.  Poświęcenia sadzonki dokonał prałat Piotr Kordula- Kapelan zachodniopomorskich policjantów. Po tym odbyło się symboliczne złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy w miejscu upamiętnienia.

Jan Kazimierz Kowalski- żołnierz Legionów Polskich, pełnił służbę w Policji Państwowej w latach 1930- 1939. Jeniec obozu NKWD, zamordowany w Twerze. Pozsostawił żonę i czworo dzeci.


Po części oficjalnej uczniowie z klasy II C  zaprezentowali występ artystyczny, który był przejmującą interpretacją młodzieży na temat zbrodni katyńskiej. Na zakończenie uroczystości Wojewoda Zachodniopomorski Pan Zbigniew Bogucki wręczył podziękowania dla uczniów liceum, którzy zaangażowali się w pomoc uchodźcom na Dworcu Głównym w Szczecinie. Ten dzisiejszy dzień, jest też dla nas wszystkich momentem refleksji, nie tylko nad przeszłością. Otaczająca rzeczywistość i wojna tocząca się na Ukrainie czyni pamięć o danych bohaterach boleśnie aktualną.
Wszyscy honorowi goście uczestniczyli także w odsłonięciu  tablicy pamiątkowej w szkolnej strzelnicy, która od dziś nosi imię aspiranta Jana Kazimierza Kowalskiego.


W uroczystościach udział wzięli: Poseł na Sejm RP- Jarosław Rzepa,  Wojewoda Zachodniopomorski - Zbigniew Bogucki, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie - insp. Ryszard Gan,  Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie insp. Adam Szeliński,  Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Skubisz, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego- Bartłomiej Budzisz, ppłk. SG Zbigniew Pałka- Komendant Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys, Wiceprezydent Miasta Szczecin pan Krzysztof Soska, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Szczecinie - mł. insp. Andrzej Biernat,  Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Szczecin Pogodno- podinsp. Artur Marciniak  oraz Kapelan Zachodniopomorskiej Policji- ks. prałat Piotr Kordula.

 

zespół prasowy KWP/kom. Anna Gembala

Powrót na górę strony