Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NETHERLANDS ON PATROL 2022 – wrocławska policjantka podczas integracji środowiska mundurowego z całego świata

Data publikacji 30.04.2022

W dniach 4 - 11 kwietnia 2022 roku funkcjonariuszka z Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu mł. asp. Agnieszka Pulnowska wzięła udział w Programie „Netherlands on Patrol 2022”, które odbyło się w Niderlandach w regionie Limburgii. Program został zorganizowany przez sekcję IPA Niderlandy oraz IPA Limburgia.

Tego typu wydarzenie ma na celu integrację środowiska policyjnego z całego świata, wymianę doświadczeń zawodowych, a także poznanie zasad funkcjonowania niderlandzkiej Policji. W tegorocznej edycji udział wzięli funkcjonariusze z Belgii, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Islandii oraz Polski.

Na miejscu można było poznać zasady funkcjonowania pogotowia ratunkowego oraz zapoznać się z wyposażeniem pojazdu służbowego.  W Policyjnym Centrum Operacyjnym w Maastricht funkcjonariusze mieli okazję na żywo zaobserwować jak wygląda koordynacja służb ratunkowych w Niderlandach oraz zapoznawali się z wyposażeniem miejscowej Straży Pożarnej. Uczestnicy mieli też okazję poznać Ośrodek Szkoleniowy Policji OBT Oost – Brabant w mieście Sevenum. Tam przybliżona została praca przewodników psów służbowych. Na koniec pokazu ochotnicy mogli przekonać się na własnej „skórze” jak silnym uściskiem szczęki dysponują psy pełniące służbę przy zabezpieczaniu demonstracji, imprez masowych czy zamieszek.  Oczywiście wszystko odbywało się pod ścisłą kontrolą policjantów oraz przy wykorzystaniu niezbędnego sprzętu ochronnego. Wrocławska funkcjonariuszka miała okazję zapoznać się rownież ze sprzętem jednostki bojowej z tamtejszego regionu, przeszła szkolenie z użycia tasera, sprawdziła swoje umiejętności strzeleckie i skorzystała z treningów technik i taktyk interwencji. W trakcie wspólnych ćwiczeń była okazja do wymiany doświadczeń związanych z obezwładnianiem i zakładaniem kajdanek osobom zatrzymanym.

 Uczestnicy „Netherlands on Patrol” mieli okazję przekonać się jak wygląda dzień służby w niderlandzkiej policji. Funkcjonariusze zostali przydzieleni do poszczególnych patroli pełniących służbę na terenie Limburgii. Nasza funkcjonariuszka miała możliwość towarzyszyć podczas patrolu w jednostce policji wodnej w Maasbracht. Służba upłynęła na kontroli jednostek pływających po rzece Moza oraz na sprawdzeniu możliwości sprzętu służbowego w jaki wyposażony jest jednostka policji wodnej.

 Nie chcąc tracić okazji uczestnictwa w patrolu interwencyjnym, mł. asp. Agnieszka Pulnowska po zakończonej zmianie na łodzi służbowej i szybkiej regeneracji, dołączyła do patrolu, który pełnił służbę na terenie miasta Venlo. Podczas wspólnej służby była możliwość do wymiany poglądów na temat sposobu przeprowadzania wszelkiego rodzaju interwencji. Ciekawą dyskusją okazał się temat reagowania na zdarzenia z udziałem polskich obywateli, którzy stanowią jedną z najliczniejszych grup narodowościowych zamieszkujących Niderlandy.

Naszą policjantkę spotkała na miejscu nietypowa interwencja. Została poproszona  o udzielenie asysty w interwencji drogowej z udziałem Polaków, gdzie problemem była bariera językowa. Obecność polskiej policjantki na miejscu wzbudziła lekkie zdziwienie ze strony naszych obywateli, którzy słysząc ojczysty język ucieszyli się na widok funkcjonariuszki. Ta sprawnie udzieliła pomocy niderlandzkiemu patrolowi, by mogli odpowiednio zakończyć podjęte działania.

Na koniec uczestnicy mogli poznać tajniki służby wydziału cyberprzestępczości limburskiej policji. Odbyli też wizytę w Urzędzie Celnym Royal Netherlands Marechausee, gdzie mogli zapoznać się ze strukturą jednostki. W trakcie pobytu na terenie wylądował policyjny helikopter, który wrócił z działań. Korzystając z chwili wolnego załoga przybliżyła charakter pełnionej służby w tak wyspecjalizowanej jednostce oraz zaprezentowała wyposażenie śmigłowca.

Pozyskane doświadczenia zdecydowanie przyczynią się do dalszego rozwoju służbowego uczestników spotkania – europejskich policjantów, a nabyte nowe znajomości ugruntują  to czym przyświeca idea Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: IPA Wrocław

  • uczestnicy szkolenia
  • interwencja drogowa
  • szkolenie z psami służbowymi
  • szkolenie strzeleckie
  • policjantka prowadzi łódź
  • policjantka prowadzi łódź
  • uczestnicy podczas szkolenia
  • odprawa służb
  • uczestnicy szkolenia przed śmigłowcem
Powrót na górę strony