Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwa długi majowy weekend. O bezpieczeństwo Dolnoślązaków intensywnie dbają policjanci, ale pamiętajmy, że my sami mamy największy wpływ na nasze bezpieczeństwo

Data publikacji 02.05.2022

Długi majowy weekend to dla większości z nas czas odpoczynku, rodzinnych wycieczek i różnego rodzaju aktywności. Te kilka wolnych dni, gdy wielu z nas odpoczywa od codziennych obowiązków, dolnośląscy policjanci intensywnie pracują, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo. Funkcjonariusze są wszędzie tam, gdzie mieszkańcy naszego regionu spędzają czas bądź przemieszczają się, podróżując autami, pieszo czy na jednośladach. W ciągu minionych trzech weekendowych dni mundurowi przeprowadzili aż 4265 różnego rodzaju interwencji i zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 204 osoby. Od piątku do niedzieli włącznie policjanci wyeliminowali z ruchu także 72 nietrzeźwych kierowców i zatrzymali 173 osoby poszukiwane. Na drogach Dolnego Śląska mundurowi obsłużyli ponadto ponad 300 kolizji i 19 wypadków.

Przed tegorocznym długim majowym weekendem dolnośląscy policjanci zorganizowali kilka inicjatyw profilaktycznych, podczas których przestrzegali przed zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać w trakcie wypoczynku, a także promowali bezpieczne zachowania, dzięki którym możemy spędzić te kilka wolnych dni bez przykrych niespodzianek, a także cało i zdrowo powrócić z rodzinnego wyjazdu do domu. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, z naciskiem na zgodną z przepisami jazdę użytkowników jednośladów, którzy zawsze w ciepłe majowe dni licznie wyruszają na nasze drogi.

Niestety w pierwsze dwa dni długiego weekendu, pomimo niezwykle intensywnych działań policjantów ruchu drogowego prowadzonych na terenie całego województwa,  doszło do 19 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło między innymi dwóch motocyklistów. Mundurowi obsłużyli również ponad 300 kolizji. Liczby te pokazują, jak ważne jest bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie rozsądku oraz ostrożności na drodze. Naszej czujności nie mogą uśpić dobre warunki atmosferyczne, ponieważ często prowadzą one do jazdy z nadmierną prędkością i nieodpowiedzialnego wykonywania ryzykownych manewrów. Każdy, kto swoim zachowaniem będzie stwarzał zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, musi się liczyć z surowymi konsekwencjami, które wyciągną od niego funkcjonariusze nieustannie pełniący w trakcie weekendowych dni służbę na drogach miast i powiatów Dolnego Śląska.

Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż liczne policyjne patrole, prowadząc w trakcie trzech minionych dni wzmożone działania kontrolne, ujawnili i wyeliminowali z ruchu aż 72 osób, które pomimo wielokrotnych apeli o trzeźwość, zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów po spożyciu alkoholu. Tak intensywne kontrole prowadzone będą do środowego poranku włącznie, kiedy większość z podróżujących Dolnoślązaków powróci już do swoich domów.

Oczywiście długi weekend to nie tylko czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. Od piątku do poniedziałku funkcjonariusze przeprowadzili 4265 różnego rodzaju interwencji, a także zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 204 osoby. W ręce mundurowych wpadło też 173 poszukiwanych.

Pamiętajmy, że długi weekend wciąż trwa i jeśli chcemy mieć z tych kilku wolnych dni same miłe wspomnienia, musimy również sami zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

Policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich umiejętności, zarówno za kierownicą, jak również podczas spędzania czasu nad wodą czy w trakcie innych aktywności. Respektując elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze, nad wodą czy w górach i stosując się do obowiązujących przepisów, zapewnimy nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację, reagujmy!   Natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie bądźmy obojętni, gdy inne osoby ignorują obowiązujące prawo, stwarzając niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Widząc kogokolwiek, kto próbuje wsiąść z kierownice pojazdu pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, spróbujmy mu to uniemożliwić i od razu zaalarmujmy odpowiednie służby.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

  • Policjanci ruchu drogowego podczas realizowania czynności na drodze
  • Policjanci ruchu drogowego podczas realizowania czynności na drodze
  • Policjanci ruchu drogowego podczas realizowania czynności na drodze
Powrót na górę strony