Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Epizod Renegade zakończony

Data publikacji 10.05.2022

Lotniczy epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-22 zakładał, że terroryści uprowadzili cywilny statek powietrzny, który stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Cywilny statek powietrzny wykonywał lot w przestrzeni RP. Start odbył się z lotniska Chopina w Warszawie z planowanym lądowaniem na lotnisku w Szczecinie-Goleniowie. Podczas wykonywania procedury odlotowej utracił łączność z organami kierowania ruchem lotniczym w obszarze odpowiedzialności kontroli zbliżania. Niespodziewanie zmienił planowany kurs. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej otrzymała informację od przewoźnika lotniczego o możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego na podstawie otrzymanego anonimowego telefonu.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami służby kontroli PAŻP niezwłocznie powiadomiły Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego o zagrożeniu w polskiej przestrzeni powietrznej. Dyżurny Dowódca Obrony Powietrznej podją działania o uruchomieniu lotniczych sił i środków systemu Obrony Powietrznej oraz aktywacji wojskowych lotnisk interwencyjnych. W dalszej kolejności uuchomiono system powszechnego ostrzegania i alarmowania w celu przeciwdziania zagrożeniom z powietrza. Jednakże z oczywistych względów związanych z przebywaniem dużej liczby osób z Ukrainy na terenie Polski realnie nie użyto syren alarmowych.

Aktywowana została narodowa para dyżurna samolotów F-16, której zadaniem było rozpoznanie i przechwycenie uprowadzonego statku powietrznego oraz doprowadzenie do lądowania na wyznaczonym lotnisku. Terroryści wylądowali na cywilnym lotnisku w Łodzi.

W międzyczasie podjęte zostały działania Policji. Zabezpieczony został teren zewnętrzny lotniska oraz zapewniono bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Skierowano do działań zespół negocjatorów policyjnych, funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi. W wyniku przeprowadzonych negocjacji porywacze stopniowo uwalniali zakładników, a następnie dobrowolnie poddali się.

W pasażerów wcielili się podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej, natomiast w porywaczy żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Policji. Cywilny statek powietrzny podgrywał samolot G550 Gulfstream z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Natomiast narodowa parę dyżurną w składzie dwóch samolotów F-16 wystawiła 32 Baza Lotnictwa Taktycznego z Łasku. Ponadto w epizodzie udział wzięli przedstawiciele Straży Granicznej.

(źródło: Wojsko Polskie)

 • porywacz w samolocie trzyma w ręku broń
 • zakładnicy w samolocie siedzą na podłodze z rękoma założonymi na głowie
 • antyterroryści na płycie  lotniska z zatrzymanymi , którzy leżą na ziemi
 • antyterroryści na płycie lotniska między samochodami
 • dwoje zakładników z uniesionymi do góry rękoma wychodzi z samolotu
 • młody człowiek stoi z uniesionymi do góry rękoma, wokół niego widać policyjnych antyterrorystów
 • młody człowiek stoi z uniesionymi do góry rękoma, wokół niego widać policyjnych antyterrorystów
 • antyterroryści prowadzą zatrzymanego
 • antyterroryści pilnują leżących na płycie lotniska dwóch zatrzymanych
Powrót na górę strony