Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał niemal 2,5 promila jadąc autem. Zatrzymał go policjant po służbie

W czasie wolnym od służby zwrócił uwagę na mężczyznę, który zaparkował pojazd i ruszył do sklepu „chwiejnym krokiem”. Odebrał mu kluczyki i wezwał patrol. Dzięki reakcji st. sierż. Łukasza Sobańskiego z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie, 48-latek z ponad dwoma promilami alkoholu w organizmie nie ruszył w dalszą drogę. Mężczyzna przyjechał dokupić alkohol.

Utrata kogoś bliskiego zawsze jest bolesna, szczególnie jeśli jest to przedwcześnie i spowodowane lekkomyślnością np. w przypadku wypadku drogowego spowodowanego przez nietrzeźwego kierującego. Dlatego tak ważnym jest eliminowanie z ruchu takich kierujących. Każdy sygnał czy zgłoszenie są ważne, ponieważ zatrzymanie takiego kierowcy może oznaczać uratowanie komuś życia. Reagowanie na tego typu zagrożenia jest w pisane w zawód Policjanta. Nawyk do obserwacji zachowań ludzkich i tego co się wokół nas dzieje nie znika wraz ze zdjęciem munduru, kiedy mamy wolne od służby. Dowodem na to jest zachowanie starszego sierżanta Łukasza Sobańskiego.

Policjant we wtorek, 10 maja 2022 r. w czasie wolnym czekał przy aucie na parkingu, na który przyjechał pojazd marki Honda. Z pojazdu wysiadł mężczyzna, który udał się do sklepu. Specyficzny, lekko chwiejny chód przykuł uwagę funkcjonariusza. Kiedy mężczyzna wracał ze sklepu i wsiadł do pojazdu policjant podszedł do mężczyzny, okazał mu legitymację służbową i zapytał czy jest trzeźwy. Nie musiał otrzymać żadnej odpowiedzi. Silna woń alkoholu mówiła sama za siebie. Policjant zabrał kierującemu, 48-latkowi kluczyki od auta i wezwał na miejsce patrol. Na pytanie dlaczego jeździ pod wpływem alkoholu ten odparł, że: „dopiero po piwie potrafi skupić się na kierowaniu”.

Po przyjeździe patrolu uzyskano wynik 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny oraz obowiązek wpłaty 5 tysięcy na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

Powrót na górę strony