Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP przejęło broń, granaty i amunicję

Data publikacji 16.05.2022

Policjanci CBŚP przejęli 48 sztuk broni palnej, w tym: 12 jednostek broni krótkiej, 16 karabinów i strzelb, 20 pistoletów maszynowych, ponad 30 tys. sztuk amunicji, 21 granatów F1, 8 granatów przeciwpancernych, granat moździerzowy, a także narzędzia do wytwarzania amunicji oraz kilkadziesiąt istotnych elementów broni palnej. Do sprawy zatrzymano 8 osób, którym w mazowieckim pionie PZ Prokuratury Krajowej przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. nielegalnego posiadania i handlu bronią palną oraz amunicją. Akcja jest kontynuacją wspólnych działań CBŚP i SKW z minionego roku.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Zarządu w Katowicach CBŚP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, przeprowadzili działania na terenie województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Wówczas to, zatrzymano 8 osób w ramach śledztwa dotyczącego handlu bronią i amunicją, a także wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Realizacja jest kontynuacją wspólnych dzialań CBŚP i SKW, które zostały przeprowadzone jesienią minionego roku. (Zbrojny gang zajmujący się handlem bronią rozbity przez CBŚP, SKW i PK)

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania i miejsc użytkowanych przez podejrzanych, policjanci znaleźli i zabezpieczyli 48 sztuk broni, w tym pistolety maszynowe PPS wz. 43, Scorpion, MG 34, ręczne karabiny maszynowe DT kal. 7,62 mm, sztucery, dubeltówki, karabinek automatyczny Steyr model AUG, karabinek Mauser, pistolety GLOCK, PW 33, SigSauer, Walther P99, Colt 1911, TT, rewolwery oraz broń samodziałową. Ponadto zabezpieczono ponad 30 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, rodzaju i przeznaczenia, granaty F1, granaty przeciwpancerne, granat moździerzowy kal. 122 mm, detonatory pośrednie oraz narzędzia służące do wytwarzania amunicji.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, gdzie ogłoszono im zarzuty dotyczące m.in. nielegalnego posiadania i handlu bronią palną i amunicją. Na wniosek prokuratora nadzorującego śledztwo w stosunku do 4 zatrzymanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

Łącznie w tej sprawie zabezpieczono 156 jednostek broni palnej różnego rodzaju, ponad 60 tys. sztuk amunicji, granaty, materiały wybuchowe, urządzenia do wytwarzania lub przerabiania broni palnej i amunicji oraz proch strzelniczy.

 • Pistolet maszynowy leżący na kolbie karabinu.
 • Różnego rodzaju broń długa i krótka, leżące na ziemi i plastikowej czarnej skrzyni.
 • Karabin maszynowy trzymany przez funkcjonariusza CBŚP.
 • Różnego rodzaju broń myśliwska, pistolet maszynowy, broń krótka, magazynki, tłumiki, amunicja w opakowaniach leżące na blacie stołu.
 • Broń wyborowa w walizce, rewolwer i pistolet.
 • Karabiny maszynowe leżące folii.
 • Dwa egzemplarze broni długiej leżące na worku foliowym.
 • Karabiny leżące na ziemi.
 • Różnego rodzaju broń długa leżąca na blacie stołu. W tle na ścianie logotyp CBŚP, flaga Polski i UE.
 • Egzemplarze broni maszynowej leżące na blacie stołu.
 • Pistolet maszynowy z dwoma magazynkami oraz rewolwer leżące na blacie stołu.
 • Policjant wkladający do plastikowych koszyczków amunicję leżącą na blacie stołu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.17 MB)

Powrót na górę strony