Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Główny Policji na uroczystościach upamiętniających Bitwę o Monte Cassino

Data publikacji 18.05.2022

Wieczorem 18 maja br. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk uczestniczył w rocznicowych obchodach Bitwy o Monte Cassino, nazywanej także Bitwą o Rzym.

Zmagania o zdobycie silnie obsadzonego przez Niemców klasztoru na Monte Cassino oraz okolicznych wzgórz, które blokowały aliantom drogę na Rzym rozpoczęły się w styczniu 1944 r. Przez historyków walki o apenińskie wzgórze  wymieniane są, obok Powstania Warszawskiego, lądowania aliantów w Normandii, Bitwy na Łuku Kurskim oraz walk o Stalingrad, jako jedna z pięciu najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Po wielu szturmach klasztorne wzgórze zdobyli żołnierze 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych pod dowództwem gen. Władysława Andersa. 18 maja 1944 r. nad ruinami benedyktyńskiego opactwa załopotała biało-czerwona flaga. Droga na Rzym stała otworem.

W 78. rocznicę tych wydarzeń na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości upamiętniające poświęcenie polskich żołnierzy Było to także okazja, aby uczcić 130. rocznicę  urodzin gen. Władysława Andersa, dowódcy korpusu, któremu udało się wyprowadzić z „nieludzkiej ziemi”, jak określano ZSRR, tysiące naszych rodaków, które znalazły się tam po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 r.

W obchodach zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie naszą formację  reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, który uczestniczył w polowej Mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino oraz w ceremonii składania wieńców.

Polska nekropolia na włoskiej ziemi powstała na przełomie 1944 i 1945 roku. Pochowano na niej ponad 1000 żołnierzy Rzeczypospolitej. Po śmierci w 1970 r. spoczął wśród swoich podwładnych także generał Władysław Anders.

(Paweł Ostaszewski/Gazeta Policyjna, zdj. BMWP KGP)

 

Powrót na górę strony