Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców

Data publikacji 20.05.2022

Policjanci z lubelskiej drogówki przyglądali się zachowaniu kierowców na jednym ze skrzyżowań o ruchu okrężnym w Lublinie. Przy pomocy drona sprawdzali czy kierowcy jeżdżą zgodnie z przepisami. Jak się okazało, nie wszyscy respektowali obowiązujące tam przepisy. Dzięki czujnemu oku kamery wpadła 22-latka, która nie dość, że przejechała na czerwonym, to była nietrzeźwa.

 

Film Nagranie z policyjnego drona.mp4

Pobierz plik Nagranie z policyjnego drona.mp4 (format mp4 - rozmiar 28.37 MB)

 

Wczoraj na jednym ze skrzyżowań o ruchu okrężnym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie obsługujący drona przy wsparciu funkcjonariuszy z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie po raz kolejny prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Tym razem na miejsce kontroli wybrano rejon skrzyżowania ulicy Nadbystrzyckiej z ulicą Jana Pawła II. Jak wynika z obserwacji policjantów, jest to miejsce, w którym dochodzi do zdarzeń drogowych, które były wynikiem między innymi niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

Policjant rzyma panel sterujący dronem.

Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest między innymi policyjny dron, za pomocą którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

Podczas wczorajszych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili 22-latkę kierującą audi, która nie zastosowała się do sygnalizacji świetlnej i przejechała przez rondo na „czerwonym”. Podczas kontroli okazało się, że 22-letnia mieszkanka Lublina jest nietrzeźwa. Badanie alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w jej organizmie. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. Teraz o jej dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi jej między innymi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Młoda mieszkanka Lublina odpowie także za popełnione wykroczenie drogowe.

Na zdjęciu stoi czarne audi oraz oznakowany radiowóz.

Apelujemy do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu nagranie z policyjnego drona.

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu nagranie z policyjnego drona. (format mp3 - rozmiar 672.15 KB)

Powrót na górę strony