Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zjeżdżając na linie uratował kota

Data publikacji 23.05.2022

Policjant z komisariatu I ewakuował kota uwięzionego na balkonie, z którego czworonóg nie był w stanie samodzielnie się wydostać. Funkcjonariusz wykazał się umiejętnościami wspinaczkowymi i za pomocą liny dostał się na balkon, gdzie znajdowało się przestraszone zwierzę. Kot cały i zdrowy trafił w ręce swojej Pani.

Niecodzienna akcja ratownicza rozegrała się w sobotni wieczór, 21.05.2022 r., na jednym z osiedli krakowskiego Starego Miasta. Po godzinie 21.00 dyżurny krakowskiej Policji otrzymał zgłoszenie od straży pożarnej z prośbą o asystę podczas akcji ratowniczej zwierzęcia. Gdy policjanci przyjechali na miejsce okazało się, że na jednym z balkonów znajduję się uwięziony kot. Wcześniej zwierzę przebywało na balkonie wyżej położonego mieszkania – chodziło po balustradzie. Nagle właścicielka mieszkania zorientowała się, że jej pupila nie ma. Okazało się, że kot znajduje się na balkonie na niższym piętrze. Kobieta usiłowała skontaktować się z sąsiadami mieszkającymi poniżej, jednak okazało się, że nie ma ich w domu. Bezradna zadzwoniła na alarmowy numer 112 prosząc o pomoc służby ratunkowe. Na miejsce przyjechała Straż Pożarna i Policja.

Usytuowanie dziedzińca uniemożliwiło jednak wykorzystanie sprzętu strażackiego. Pomoc zaoferował jednak patrol Policji, który przyjechał na miejsce. Jeden z funkcjonariuszy, sierżant Michał Wolski z  Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji I to przeszkolony ratownik GOPR-u. Policjant wyciągnął z radiowozu specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Za pomocą alpinistycznej liny w uprzęży z transporterem zwierzęcym przy pasie, szybko i sprawnie przedostał się na niższy balkon. Kompan z patrolu  asystował ratownikowi oświetlając ścieżkę zjazdu koledze, który na balkonie złapał przestraszonego kota, włożył go do transportera i bezpiecznie sprowadził na ziemię. Tam już czekała właścicielka Maine Coona, która nie kryła wdzięczności za uratowanie pupila.

(KWP w Krakowie / mw)

Film Akcja ratunkowa kota

Pobierz plik Akcja ratunkowa kota (format mp4 - rozmiar 24.04 MB)

Powrót na górę strony