Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla Rotmistrza Witolda Pileckiego w 74. rocznicę jego śmierci

Data publikacji 26.05.2022

W środę (25 maja) obchodziliśmy 74. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Jego osoba jest przykładem miłości do ukochanej Ojczyzny, bohaterstwa i męstwa. Pielęgnowanie pamięci o zamordowanym Rotmistrzu jest zatem naszym obowiązkiem. Hołd temu niezwykłemu człowiekowi oddał szef lubskich funkcjonariuszy - inspektor Jarosław Pasterski.

Historia życia Witolda Pileckiego, wszystkie jego czyny zawsze wynikały z potrzeby serca i patriotycznej postawy. W bohaterskim czynie dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby wewnątrz zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce wszystkim przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. Dzięki Jego materiałom wywiadowczym przekazanym poza mury obozu świat dowiedział się o koszmarze, jaki nazistowscy oprawcy zgotowali więźniom. Brał udział w Powstaniu Warszawskim oraz tworzeniu organizacji walczących o niepodległość Rzeczpospolitej.

Po wojnie prawdziwe piekło zgotowali Rotmistrzowi Pileckiemu komuniści. Został aresztowany 8 maja 1947 roku i oskarżono go o posiadanie broni, przygotowywanie zamachów zbrojnych oraz posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. W czasie brutalnego śledztwa był niewyobrażalnie męczony przez komunistycznych katów. Następnie 3 marca 1948 roku stanął przed sądem. Wyrok w tym pokazowym procesie zapadł 15 marca tego samego roku. Skazany na karę śmierci Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku o godzinie 21:30. Miejsce pochówku utajniono, a rodzinie nie wydano jego ciała.

We środę (25 maja) o godzinie 21:30 Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych oraz Wicewojewodą Lubuskim Olimpią Tomczyk-Iwko oddali hołd Rotmistrzowi Pileckiemu za jego bohaterską postawę, niepodległościowe czyny i miłość do Ojczyzny. Na znak jego pamięci złożyli kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza.

Na pomniku pułkownika Witolda Pileckiego widnieje napis, który najlepiej oddaje to jakim był człowiekiem: „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z Bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

starszy sierżant Karol Florczak

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Żołnierz przy pomniku Witolda Pileckiego
  • Wicewojewoda, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim i inni goście przed złożeniem kwiatów pod pomnikiem
  • Wicewojewoda składa kwiaty pod pomnikiem
  • Delegacja służb mundurowych składa kwiaty
  • Delegacja służb mundurowych oddaje hołd Rotmistrzowi
  • Asysta honorowa pod pomnikiem
Powrót na górę strony