Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców wobec pieszych

Data publikacji 27.05.2022

Policjanci z lubelskiej drogówki przez dwa dni przyglądali się zachowaniu kierowców na wobec pieszych w pobliżu przejść dla pieszych w Lublinie. Przy pomocy drona zwracali szczególną uwagę na miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Jak się okazało, nie wszyscy kierowcy respektowali obowiązujące tam przepisy. Dzięki czujnemu oku kamery wpadło ponad 20 kierowców popełniających wykroczenia wobec pieszych.

Film Nagranie z policyjnego drona.mp4

Pobierz plik Nagranie z policyjnego drona.mp4 (format mp4 - rozmiar 27.29 MB)

Deskrypcja filmu nagranie z policyjnego drona.

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie obsługujący drona wspólnie z funkcjonariuszami z drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Patrole były widoczne głównie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Przy wykorzystaniu nowoczesnej techniki mundurowi obserwowali uczestników ruchu drogowego z powietrza. Obiektyw kamery drona rejestrował zachowanie zarówno kierujących, jak i pieszych, a w momencie, gdy operator zauważył wykroczenie, natychmiast ta informacja trafiała do policjantów, którzy kilkadziesiąt metrów dalej zatrzymywali kierującego.

Nowoczesne wyposażenie Policji coraz częściej wspomaga pracę policjantów, zapewniając skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest między innymi policyjny dron, za pomocą którego policjanci obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala policjantom na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy drogowe. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi uczestnikami ruchu, szczególnie w obrębie skrzyżowań czy przejść dla pieszych.

Policjanci w radiowozie sterują dronem.

Podczas dwudniowych działań z użyciem drona funkcjonariusze ujawnili blisko 30 wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych. Do najczęstszych przewinień ze strony kierujących należało wyprzedzanie "na pasach" oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Większość wykroczeń, które zarejestrował policyjny dron dotyczył nieprawidłowego zachowania kierujących wobec pieszych. Policjanci odnotowali ponad 20 takich wykroczeń.

Apelujemy do kierujących i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że to od wszystkich użytkowników dróg, zależy bezpieczeństwo na drodze nas wszystkich.

młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

  • Kierowca samochodem osobowym nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
  • Kierowca samochodem osobowym nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
  • Kierowca samochodem osobowym nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu nagranie z policyjnego drona.mp3

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu nagranie z policyjnego drona.mp3 (format mp3 - rozmiar 1.33 MB)

Powrót na górę strony