Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zapobiegli ustawce pseudokibiców

Data publikacji 31.05.2022

W niedzielę policjanci z Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Krakowie oraz funkcjonariusze pionu prewencji z innych krakowskich jednostek zapobiegli potencjalnej konfrontacji siłowej pseudokibiców Wisły Kraków wyjeżdżających na mecz do Chorzowa (Ruch Chorzów – Motor Lublin). Przeprowadzono przeszukania pojazdów i kontrole osobiste pseudokibiców wyjeżdżających na mecz rekwirując niebezpieczne przedmioty. Następnie nadzorowano ich przejazd na mecz i pobyt na stadionie.

W niedzielę (29 maja) o godzinie 17:00 w Chorzowie rozegrany miał być finałowy mecz barażowy o awans do I ligi pomiędzy drużynami Ruchu Chorzów i Motoru Lublin. W zainteresowaniu specjalnego zespołu monitorującego składającego się z funkcjonariuszy Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i komisariatu V w Krakowie znalazła się  grupa krakowskich kiboli planująca jechać na ten mecz.

29 maja około  godziny 13:00  policjanci z zespołu monitorującego zauważyli, że kilkanaście samochodów oraz  bus z pseudokibicami  Wisły Kraków wjeżdżają na parking centrum handlowego w Modlniczce. Wokół zaparkowanych  pojazdów poruszali się pseudokibice ubrani w koszulki, które zdradzały jednoznacznie ich przynależność do nowo powstałej bojówki o nazwie „Devils”. Wszystko wskazywało na to, że planują konfrontację z kibolami Motoru Lublin, do której mogło dojść nawet gdzieś na trasie przejazdu na mecz. Zadaniem Policji było niedopuszczenie do takiego zdarzenia.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania  skierował zatem na miejsce policjantów  referatów  patrolowo – interwencyjnych Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i  Komendy Powiatowej Policji w  Krakowie, policjantów z  Komisariatu Autostradowego i komisariatu w Zielonkach. Zgromadzone siły policyjne otoczyły sprawnie pojazdy z pseudokibicami Wisły i  przystąpiły do legitymowania oraz kontroli pojazdów pod kątem ujawnienia niebezpiecznych przedmiotów. W wyniku podjętych działań wylegitymowano 52 osoby powiązane ze środowiskiem pseudokibiców Wisły Kraków. Ujawniono, niebezpieczne narzędzia w ilości: 6 maczet, 11 pojemników z gazem pieprzowym, 2 pałki  teleskopowe oraz 4 race świetlnych. Ujawnione niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone i zostaną przekazane do sądu wraz z wnioskami o ukradnie ich posiadaczy  za popełnienie czynu z art. 50a Kodeksu Wykroczeń. Przedmioty ulegną przepadkowi a sprawcom grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł.

Około  godziny 15:30 osoby, wobec których podjęto czynności służbowe zostały zwolnione, ale ich przemieszczanie na mecz odbywało się w asyście Policji. Kibole z „Devils” w trakcie meczu i podczas powrotu do Krakowa zachowywali się spokojnie i nie naruszyli już porządku prawnego.

(KWP w Krakowie/ kp)

  • na masce samochodu ułożone maczety, gaz i race
  • maczety i pojemniki z gazem
  • torby z maczetami i gazem
Powrót na górę strony