Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 01.06.2022

Osoby starsze najczęściej padają ofiarami oszustów działających metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na znajomego”. Emocje, strach i pośpiech sprawiają, że seniorzy wierząc w opowiedzianą przez przestępców historię, tracą niekiedy oszczędności swojego życia. Dążąc do ograniczenia skali tego zjawiska, Komenda Miejska Policji w Rzeszowie i Urząd Miasta Rzeszowa, wznawiają kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”.

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych jest profilaktyka. Policjanci od wielu lat podejmują działania, których celem jest zapobieganie oszustwom. Poprzez edukację seniorzy są zaznajamiani z metodami i technikami, jakimi operują oszuści. Tym bardziej, że co pewien czas zmieniają sposób swojego działania. Przestępcy wymyślają nowe historie, aby wyłudzić pieniądze. Seniorzy wierząc, że są one prawdziwe przelewają swoje pieniądze na konto sprawcy, przekazują nieznanym osobom, a ostatnio coraz częściej, na ich polecenie, wyrzucają oszczędności przez okna swoich mieszkań.

Apele i ostrzeżenia powodują, że działania oszustów są coraz szerzej znane i coraz więcej osób potrafi je rozpoznać. Mimo to, policjanci wciąż odnotowują nowe zgłoszenia o oszustwach. W ubiegłym roku funkcjonariusze prowadzili 31 postepowań dotyczących tego typu przestępstw. Wówczas łupem oszustów padło ponad 2,5 mln złotych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku policjanci wszczęli już 20 postępowań, a kwota strat opiewa na blisko 1 mln 650 tys. złotych.

Aby ograniczyć liczbę oszustw, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa wznawiają działania profilaktyczne „Wspólnie przeciwko oszustom”. Ich celem jest wyposażenie seniorów w wiedzę, która pozwoli im ustrzec się przed oszustwem. 

Podobnie jak poprzednio, kampania oparta będzie na emisji spotów filmowych i radiowych. Przygotowane spoty zawierają krótkie scenki ilustrujące metody działania oszustów oraz ostrzeżenia przed przestępstwami. Ponieważ przestępcy cały czas zmieniają metody działania i sposoby wyłudzania pieniędzy od seniorów, na potrzeby kampanii przygotowany został kolejny spot ilustrujący nowe metody ich działania. Aby dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców spoty będą emitowane na antenie Telewizji Polskiej (TVP 3), Polskiego Radia Rzeszów, Radia Via oraz poprzez sieć telewizji kablowych. Będą również prezentowane w autobusach komunikacji miejskiej oraz w placówkach opieki zdrowotnej. Podobną treść niosą plakaty i ulotki, których kolportaż będzie kolejnym elementem kampanii.

Pozostałe spoty oraz plakaty i ulotki znajdziesz w informacji z 9.11.2021 r., pt. "Wspónie przeciwko oszustom".

Policjanci podkreślają, że niezależnie od podejmowanych przez nich działaniach profilaktycznych równie ważne jest, aby najbliżsi seniorów rozmawiali z nimi o tego typu zagrożeniach. Rozmowy w rodzinnym gronie, przypominanie i przestrzeganie przed zagrożeniami może okazać się najskuteczniejsze. Dlatego policjanci apelują do rodzin seniorów, aby we własnym zakresie zaangażowali się w przeciwdziałanie oszustwom. Jeżeli nie chcesz by twoi rodzice dali się nabrać na fałszywy telefon o wypadku bliskiej osoby, przestrzegaj ich o tej metodzie działania. Nie chcesz by dziadkowie stracili swoje oszczędności? Wytłumacz im, jak działają przestępcy. Ostrzeż, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie żądają i nie przyjmują pieniędzy ani nie informują o planowanych działaniach.

Film Spot TV

Opis filmu: Plik wideo, deskrypcja w załączniku do artykułu

Pobierz plik Spot TV (format mp4 - rozmiar 28.58 MB)

Nagranie audio Oszustwo na wyrzut przez balkon

Opis nagrania: Plik dźwiękowy, deskrypcja w załączniku do artykułu

Pobierz plik Oszustwo na wyrzut przez balkon (format mp3 - rozmiar 2.26 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony