Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-holenderskie warsztaty szkoleniowe kontrterrorystów i psów bojowych

Data publikacji 02.06.2022

Przewodnicy wraz z psami do działań bojowych z CPKP „BOA”, SPKP z Białegostoku i Gorzowa Wielkopolskiego wspólnie z funkcjonariuszami z Dienst Speciale Interventies (DSI) z Holandii, przy współudziale i wsparciu żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, w ramach współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Specjalnymi Jednostkami Interwencyjnymi (SIU) wchodzącymi w skład Sieci ATLAS wzięli udział w warsztatach szkoleniowych w Holandii.

Warsztaty odbyły się w połowie maja w Utrecht. Były częścią szkoleń jednostek K9 w ramach Sieci ATLAS. Oprócz funkcjonariuszy z jednostek specjalnych wziął w nim udział również instruktor z Zakładu Kynologii Policji Centrum Szkolenia Policji w Sułkowcach, który zapoznał funkcjonariuszy z DSI z procedurami doboru oraz systemem szkolenia realizowanego w trakcie kursów specjalistycznych dla psów bojowych w naszym kraju.

Głównymi założeniami prowadzonych warsztatów było rozwijanie współpracy i poznanie holenderskiego sytemu szkolenia psów do działań bojowych, które w DSI służą od 25 lat. Tego typu szkolenia pozwalają także na praktyczne sprawdzenie współdziałania z DSI oraz wymianę doświadczeń w zakresie taktyki działań bojowych kontrterrorystycznych. Założenia poszczególnych epizodów ukierunkowane były nie tylko na wzajemną wymianę doświadczeń dotyczących testowania i sprawdzania psów i metod szkoleniowych. Bardzo istotne było także to, że obie strony miały możliwość w trakcie ćwiczeń obserwować różnice w sposobie pracy psów na rzecz zespołu bojowego w zależności od stosowanej taktyki.

W działaniach bojowych psy można podzielić na te przeznaczone do odnajdywania i obezwładniania sprawcy oraz do rekonesansu. Zadania psa szkolonego do rekonesansu są uzależnione od potrzeb operatorów (pies może np. coś zabrać albo położyć). Psy do działań bojowych w jednostkach kontrterrorystycznych stanowią doskonałe uzupełnienie grup szturmowych - zwierzęta np. poprzez odwrócenie uwagi sprawców niejednokrotnie przejmują główne niebezpieczeństwa zagrażające życiu lub zdrowiu funkcjonariuszy. Stanowią też bardzo ważny element zaskoczenia, a ich użycie podczas szturmu ma często olbrzymie znaczenie z punktu widzenia szybkości prowadzonych działań. Z tego powodu przewodnik oraz odpowiednio wyszkolony pies muszą tworzyć zespół i wzajemnie sobie ufać. To przewodnik każdorazowo decyduje, co pies ma zrobić i co jest dla niego bezpieczne.

Wspólne wyjazdy szkoleniowe instruktorów ZKP w Sułkowicach oraz CPKP „BOA” będą kontynuowane i z pewnością przyczynią się do podniesienia poziomu wyszkolenia psów bojowych służby kontrterrorystycznej. 

Tekst: Agnieszka Włodarska, BKS
Foto: CPKP „BOA”

 

  • Kontrterrorysta wraz z psem służbowym
  • Trzech funkcjonariuszy odwróconych tyłem i biegnący do nich pies służbowy
  • Funkcjonariusze Policji wraz z psami służbowymi biorący udział w szkoleniu
  • Pozorant siedzący na motocyklu oraz pies służbowy i policjant z CPKP „BOA”
  • Kontrterrorysta wydający komendę psu służbowemu podczas ćwiczeń
Powrót na górę strony