Dolnośląscy policjanci rozbili grupę zajmującą się wyłudzaniem funduszy ze środków unijnych
Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwie kobiety i mężczyznę podejrzanych o wyłudzenie funduszy z UE. Osoby zajmujące się tym procederem wprowadziły w błąd Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego powodując straty w kwocie nie mniejszej niż 2,6 mln zł. Podejrzany 41-latek decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Może mu grozić kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu od ponad 4 lat pracowali nad wielowątkową sprawą wyłudzeń funduszy z Unii Europejskiej poprzez wprowadzanie w błąd Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, powodując straty w kwocie nie mniejszej niż 2,6 mln zł. Nadzór nad tym postępowaniem sprawuje Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.
Policjanci z dolnośląskiej komendy na podstawie materiałów operacyjnych ustalili, że w jednej z fundacji zajmujących się realizacją projektów powiązanych z aktywizacją zawodową na rynku pracy, w województwie dolnośląskim i opolskim może dochodzić do poważnych nieprawidłowości i wyłudzeń nienależnych środków finansowych. Funkcjonariusze przesłuchując wielu świadków oraz analizując drobiazgowo zebrane materiały potwierdzili swoje podejrzenia.
Proceder przestępczy polegał na tym, że do udziału w unijnych projektach rekrutowano osoby schorowane, niesamodzielne, wymagające całodobowej opieki i stałej pomocy personelu medycznego, które były już trwale nieaktywne zawodowo oraz osoby, które w przyszłości nie byłyby w stanie podjąć zatrudnienia. Co więcej, były to osoby w podeszłym wieku, będące pensjonariuszami domów opieki i domów pomocy społecznej. W toku prowadzonego postępowania ustalono, że znaczna część uczestników szkolenia ma orzeczoną całkowitą, trwałą lub okresową, ale trwającą w chwili prowadzonego kursu, niezdolność do pracy. Również wielu uczestników mało w chwili prowadzonego kursu przyznaną emeryturę z tytułu uzyskania wieku emerytalnego. Powyższe podważa zasadność zakwalifikowania tych osób do szkoleń mających na celu aktywizację zawodową.
W tej sprawie zatrzymano dotychczas dwie kobiety i 41-letniego mieszkańca Wrocławia. Mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Wobec wszystkich osób podejrzanych zastosowano zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę ponad 3 milionów złotych.
(KWP we Wrocławiu / mw)