Wymiana doświadczeń i transfer wiedzy w ramach współpracy transgranicznej policjantów z Polski i Niemiec
Wspólna Europa, wspólna służba, wspólna sprawa. Słowa, które kiedyś nie miały racji bytu w społecznej świadomości, dziś są ukoronowaniem wieloletniej pracy na rzecz międzynarodowego bezpieczeństwa. I o tej wspólnej pracy rozmawiali policjanci z Polski i Niemiec podczas pierwszej odsłony Projektu pod nazwą „Rodzaje służb prewencyjnych – wymiana doświadczeń i transfer wiedzy w ramach współpracy transgranicznej”, która miała miejsce na terenie Zielonej Góry.
Pomysłodawcami Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 są funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. To oni wpadli na pomysł, aby zaprosić do Polski swoich niemieckich odpowiedników i w ramach kilku spotkań wymienić się doświadczeniami wyniesionymi z ich codziennej, często trudnej pracy. Głównym założeniem było, aby w spotkaniach uczestniczyli funkcjonariusze na co dzień pełniący służbę na tak zwanej „linii”, więc mający bezpośredni kontakt z obywatelami, biorących czynny udział w służbach patrolowych i interwencyjnych.
W ten sposób we wtorek, (31 maja) w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze po raz pierwszy podczas realizacji Projektu spotkało się 10 policjantów z Niemiec i 10 polskich funkcjonariuszy. Zupełnie obcy sobie ludzie mieli za zadanie nawiązać ze sobą współpracę, której efektem będzie wzbogacenie wiedzy i zebranie kolejnych doświadczeń związanych z różnymi rodzajami służby prewencyjnej.
Tematami poruszonymi w pierwszym dniu Projektu były służby z wykorzystaniem psów służbowych, kamer nasobnych oraz służby pełnione na rowerach. Połączenie teorii wraz z praktyką pozwoliło przełamać początkowe skrępowanie i rozpocząć dyskusję na temat różnic i podobieństw tych służb w obu krajach.
Policjanci II Komisariatu Policji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zaprezentowali działanie kamer nasobnych, będących nadal pewnym novum w Polskiej Policji. Jak się okazało, policjanci z Niemiec również zaczynają wprowadzać do swojego wyposażenia kamery nasobne, stąd też w tej materii było najwięcej pytań.
Kolegom z Kraju Związkowego Brandenburgia zaprezentowano również patrole pełnione z wykorzystaniem rowerów jako środków transportu.
Po prezentacji policyjnego sprzętu rolę gospodarza przejęli policjanci z Zespołu Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. To ich pokazy szkolenia psów służbowych zebrały największe owacje. Pokonywanie przeszkód, posłuszeństwo, atak i obrona przed uzbrojonym napastnikiem w wykonaniu podopiecznych zielonogórskich przewodników pokazały kunszt i profesjonalizm w szkoleniu czworonogów.
To była pierwsza z czterech części Projektu, planowanych na najbliższe miesiące. Podczas kolejnych poruszone zostaną tematy służby dzielnicowych, służb na wodzie oraz zagadnienia z dziedziny taktyk i technik interwencji.
Zgodnie z zasadą „mniej słów, więcej czynów”, spotkania będą miały charakter warsztatowy.
Opracował: nadkomisarz Artur Chorąży
Foto: starszy sierżant Karol Florczak
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim