Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śródmiejscy policjanci zatrzymali dwie osoby mające związek z oszustwami

Data publikacji 03.06.2022

Z wypłatą pieniędzy z kont pokrzywdzonych, którzy wcześniej „kliknęli” w otrzymany od oszustów link, ma związek dwoje bydgoszczan zatrzymanych przez policjantów z bydgoskiego Śródmieścia. Oboje już usłyszeli zarzuty, a wobec kobiety prokurator zastosował policyjny dozór.

Policjanci z bydgoskiego Śródmieścia zwalczający przestępczość gospodarczą ustalili, że dwoje bydgoszczan może mieć związek z oszustwami. Z posiadanych przez nich informacji wynikało, że sprawcy rozsyłają fałszywe linki przekierowujące na stronę służącą do wyłudzania danych do logowania na konta bankowe pokrzywdzonych, z których pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym są wyprowadzane z systemu bankowego, a następnie poprzez pocztowy przekaz ekspresowy są wypłacane przez tak zwanych „odbieraków” w placówkach na terenie Bydgoszczy.

Śródmiejscy policjanci pracując nad tą sprawą dotarli do 30-latki i zatrzymali ją w środę, 25.05.2022 r., w chwili gdy dokonywała wypłaty środków w placówce przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił przedstawić jej 6 zarzutów. W ten sposób kobieta dokonała 6 wypłat na łączną kwotę ponad 13 tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi są mieszkańcy Poznania, Warszawy, Krakowa i Gdyni. Choć w większości przypadków pieniądze zostały pobrane z kont pokrzywdzonych to policjanci zdołali zablokować ich wypłatę. Prokurator zastosował wobec niej policyjny dozór.

Na tym jednak nie koniec. Policjanci wiedzieli, że to nie jedyna osoba działająca na terenie Bydgoszczy. Funkcjonariusze dotarli do kolejnego „odbieraka”, którym okazał się 19-letni bydgoszczanin. Mężczyzna został zatrzymany wczoraj, 02.06.2022 r., i usłyszał dwa zarzuty dotyczące oszustw.

Już teraz wiadomo, że pokrzywdzonych w wyniku działania oszustów jest znacznie więcej, a to oznacza, że zarówno 30-latka jak i jej „kolega po fachu” mogą usłyszeć kolejne zarzuty.

Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony