Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kontrterroryści zakończyli szkolenie taktyczno-wysokościowe

Data publikacji 03.06.2022

Lubelscy kontrterroryści zakończyli czterodniowe szkolenie taktyczno-wysokościowe. Na policyjnych obiektach szkoleniowych oraz nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie „komandosi” przy wykorzystaniu śmigłowca Black Hawk wspólnie z innymi służbami doskonalili umiejętności działania w różnych sytuacjach. Techniki zjazdowe przy różnego rodzaju naturalnych przeszkodach, szturm na obiekty stałe, elementy ratownictwa, to przykłady przećwiczonych scenariuszy.

 

Film Ćwiczenia z wykorzystaniem Black Hawk.mp4

Pobierz plik Ćwiczenia z wykorzystaniem Black Hawk.mp4 (format mp4 - rozmiar 38.11 MB)

Deskrypcja filmy ćwiczenia z wykorzystaniem Blak Hawk.

Przez kilka ostatnich dni policyjni "komandosi" uczestniczyli w szkoleniu taktyczno-wysokościowym z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane na terenie obiektów szkoleniowych KWP w Lublinie.  Udział wzięli w nim nie tylko lubelscy kontrterroryści ( organizatorzy) i funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie, ale także  kontrterroryści z Radomia oraz przedstawiciele służb współpracujących z Policją: Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Sudeckiej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Policyjny śmigłowiec w powietrzu a pod nim na linie zawieszeni funkcjonariusze.

Przy wykorzystaniu wszechstronnej maszyny, jakim jest Black Hawk, uczestnicy szkolenia trenowali różne techniki desantu z pokładu śmigłowca oraz ewakuacji na pokład statku powietrznego. Tego typu umiejętności wykorzystywane są w różnych sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak działania bojowe, ratownicze, czy sytuacje kryzysowe.

Policjanci w umundurowaniu ćwiczebnym szykują się do wejścia na pokład Black Hak.

Techniki zjazdowe przy różnego rodzaju naturalnych przeszkodach, szturm na obiekty stałe, elementy ratownictwa, jak na przykład ewakuacja osób z terenów zagrożonych, to tylko niektóre z przećwiczonych scenariuszy, które dały możliwość wypracowywania algorytmów postępowania w różnych sytuacjach.

Kontrterroryści zawieszeni na linach wystają poza pokład śmigłowca.

Jednym z uczestników szkolenia wysokościowego był pies ratowniczy Arko i jego opiekun – ratownik z Grupy Sudeckiej GOPR. Trzyletni czworonożny ratownik o specjalizacji lawinowej i terenowej ćwiczył razem z mundurowymi desant z policyjnego śmigłowca.  Zwierzęta bardzo często biorą udział w akcjach ratowniczych, szczególnie w górskim terenie. Tak wyszkolony pies ratowniczy potrafi zastąpić podczas prowadzonej akcji nawet do 10 ratowników. Dlatego tak bardzo ważne jest doskonalenie umiejętności nie tylko przez samych ratowników, ale również współpracujące z nimi zwierzęta.

Pies Arko, który brał udział w ćwiczeniach.

Cztery dni pełnego adrenaliny szkolenia z pewnością pozwoliło jej uczestnikom podwyższyć poziom umiejętności potrzebnych do wykonywania trudnych i niebezpiecznych zadań. Zdobyte cenne doświadczenia posłużą zarówno policjantom jak i ratownikom do wypracowania na przyszłość standardów zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych.

Trzech policjantów w kaskach i goglach w pierwszym planie zdjęcia. Wdrugim planie zdjęcia śmigłowiez z podwieszonymi funkcjonariuszami na linach.

Zobacz więcej zdjęć z ćwiczeń taktyczno-wysokościowych.

komisarz Anna Kamola

 

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu ćwiczenia z wykorzystaniem Black Hawk.mp3

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu ćwiczenia z wykorzystaniem Black Hawk.mp3 (format mp3 - rozmiar 2.92 MB)

Powrót na górę strony