Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, strażak i ratownicy uratowali życie mężczyźnie dzięki skutecznie przeprowadzonej reanimacji

Data publikacji 10.06.2022

Tatrzańscy policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzny, który nagle stracił przytomność. Dzięki skutecznie przeprowadzonej reanimacji wspólnie ze strażakiem OSP i przybyłymi niebawem ratownikami medycznymi przyczynili się do uratowania życia mężczyźnie. Wczoraj 71-letni turysta z województwa śląskiego odzyskał przytomność.

W miniony piątek, 3 czerwca br., funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo–Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem pełniąc służbę w rejonie odbywającego się koncertu na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem zostali wezwani do mężczyzny, który nagle stracił przytomność.   Z przekazanej informacji wynikało, że mężczyzna najprawdopodobniej źle się poczuł i nagle osunął się na ziemię.

Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, przypadkowe osoby już udzielały pierwszej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Policjanci, monitorując jego funkcje życiowe, zauważyli, że przestał również oddychać. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na bieżąco przekazując dyżurnemu informacje o zmieniającym się stanie 71-latka. Do akcji przyłączył się również strażak z OSP Kościelisko  z towarzyszącą mu kobietą. Policjanci i strażak naprzemiennie prowadzili resuscytację jednocześnie informując o sytuacji dyspozytora pogotowia ratunkowego. Niebawem na miejsce dotarła karetka pogotowia, a ratownicy medyczni przejęli dalszą resuscytację.
Nieprzytomny mężczyzna, o którego życie walczyli policjanci, ratownicy i postronne osoby wczoraj odzyskał przytomność w zakopiańskim szpitalu.

Dzięki skutecznie przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna przeżył. Ta sytuacja pokazuje jak niezwykle ważne są pierwsze minuty na podjęcie działań. Pierwsze 4 minuty są bezcenne. Kiedy ustaje praca serca, w czasie około 4-5 minut dochodzi do poważnego uszkodzenia mózgu.

(KWP w Krakowie  / kp)

  • karetka pogotowia i radiowóz na miejscu zdarzenia
  • policjanci i ratownicy medyczni udzielają pomocy mężczyźnie obok karetki pogotowia
  • policjanci i ratownicy medyczni transportują nosze z poszkodowanym do karetki pogotowia
Powrót na górę strony