Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawa w Muzeum - 100. Rocznica Powstania Policji Województwa Śląskiego

Data publikacji 21.06.2022

W siedzibie Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji KGP otwarto 21 czerwca br. wystawę poświęconą Policji Województwa Śląskiego. Okazja jest nie byle jaka, bo właśnie obchodzimy setny jubileusz powołania tej autonomicznej służby policyjnej okresu międzywojennego.

Wystawa "100. Rocznica Powstania Policji Województwa Śląskiego" została przygotowana przez Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji we współpracy z Zarządem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach oraz Muzeum w Tarnowskich Górach. Podczas uroczystości otwarcia wystawy minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni temu Aleksandra Załęskiego, który z ramienia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP uczestniczył w latach 90. XX w. w ekshumacjach przedwojennych polskich policjantów w Miednoje, wykonując dokumentację fotograficzną.

Nową ekspozycję w policyjnym muzeum uroczyście otworzył Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, którego po wystawie oprowadził dyrektor BEH-MP KGP podinsp. Krzysztof Musielak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: przedstawiciele OSRP 1939 r. zs. w Katowicach z prezes Teresą Bracką na czele, dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji, Krzysztof Gwóźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach, Jan Kwaśniewicz naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Maria Czarnecka Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Rafał Jankowski przewodniczący NSZZP oraz  kapelani policyjni zarówno z Katowic, Warszawy jak i KGP.

Na wystawie można zobaczyć jak wyglądały uniformy śląskich policjantów, prezentowane są również pamiątki po funkcjonariuszach Policji Województwa Śląskiego i przedwojenne dokumenty. Zbiory uzupełniają mulitimedialne pokazy na telebimach. Wystawie w muzeum towarzyszy ekspozycja plenerowa o tej samej tematyce prezentowana na ogrodzeniu Komendy Głównej Policji od strony ulicy Puławskiej.

Policja Województwa Śląskiego była służbą autonomiczną, która podlegała władzom wojewódzkim. Narodziła w wyniku Powstań Śląskich i powrotu części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Powołano ją rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 r., zatwierdzonym następnie przez Sejm Śląski. Jej funkcjonariusze, podobnie jak stróże prawa z Policji Państwowej w wyniku II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę znaleźli się w dużej części w niewoli sowieckiej, z której już nigdy nie wrócili. Ich ciała spoczywają dziś na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje i innych nieodkrytych do dzisiaj radzieckich miejscach kaźni.

___________________________________

Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski/Gazeta Policyjna

 • napis Powiatowa Komenda Policji Województwa Śląskiego, na środku biały orzeł
 • bilbord wiszący na płocie 100. rocznica powstania policji województwa śląskiego
 • widok na budynek Komendy Głównej Policji, na płocie wisi tablica z kierownictwem PWŚI
 • Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak mówi do mikrofonu
 • umundurowani funkcjonariusze stoją w sali
 • Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak wraz z Dyrektorem Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji podinspektorem Krzysztofem Musielakiem stoją nad gablotami
 • w gablocie replika hełmu funkcjonariusza policji konnej Policji Państwowej
 • mundur i hełm funkcjonariusza policji
 • Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak wpisuje się do księgi
 • mężczyzna w trakcie oglądania wystawy stoi przed plakatem
 • rzeczy wystawione na wystawę leżą w gablocie (stare zdjęcia, protokoły, odznaki, zaproszenie)
 • ludzie w pomieszczeniu w trakcie trwania wystawy
Powrót na górę strony