Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne zgromadzenie podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11

Data publikacji 28.06.2022

Dzisiaj przed biurem poselskim Premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach interweniowali policjanci z KMP Katowice oraz katowickiego oddziału prewencji. Na miejscu doszło do spontanicznego zgromadzenia, które na czas trwania w Katowicach Światowego Forum Miejskiego WUF11 są zabronione na podstawie przepisów specustawy. Uczestnicy zgromadzenia nie reagowali na wezwania policjantów do rozejścia się. Wszyscy zostali wylegitymowani i odpowiedzą za swoje zachowanie. Na miejscu nie doszło do eskalacji sporu dzięki szybkiej reakcji mundurowych i rozmów prowadzonym przez policjantów z Zespołu Antykonfliktowego KWP w Katowicach.

Przypominamy, że Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją 11 sesji WUF, w art. 21 zabrania uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych na terenie Katowic w czasie trwania forum. Niestety dzisiaj uczestnicy takiego spontanicznego zgromadzenia w Katowicach nie reagowali na wezwania policjantów do rozejścia się.

Dzisiaj tuż po 8.00 przed biurem poselskim Premiera Mateusza Morawieckiego interweniowali policjanci z KMP Katowice oraz katowickiego oddziału prewencji. W rejonie ulicy Warszawskiej w Katowicach doszło do spontanicznego zgromadzenia. Uczestnicy nielegalnego zgromadzenie zostali dwukrotnie wezwani do rozejścia się. Ponieważ nie dostosowali się do tego wezwania, policjanci przystąpili do czynności legitymowania. W rezultacie wylegitymowano 27 osób, wszystkich uczestników zgromadzenia. Osoby te odpowiedzą za swoje zachowanie zgodnie z art. 30 wspomnianej wyżej ustawy, który przewiduje karę aresztu albo karę grzywny za naruszenie obowiązującego zakazu. Na miejscu nie doszło do eskalacji sporu dzięki szybkiej reakcji mundurowych i rozmów prowadzonym przez policjantów z Zespołu Antykonfliktowego KWP w Katowicach. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KMP w Katowicach.

Powrót na górę strony