Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jest akt oskarżenia w sprawie piramidy finansowej i prania brudnych pieniędzy

Data publikacji 30.06.2022

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 34-letniej mieszkance Lublina. Kobieta dzięki piramidzie finansowej wyłudziła ponad 2 miliony złotych. W wyniku procederu pokrzywdzonych zostało 65 osób i instytucji finansowych. Oskarżona odpowie za pranie pieniędzy, oszustwa oraz prowadzenia działalności pożyczkowej bez zgody KNF. Grozi jej kara do 12 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte dzięki ustaleniom operacyjnym funkcjonariuszy.

34-latka została zatrzymana w lipcu ubiegłego roku. Z zebranych informacji wynikało, że mieszkanka Lublina brała udział w piramidzie finansowej i oszukała około 65 osób i instytucji finansowych na łączną kwotę 2,3 miliona złotych. Kobieta prowadząc sklep z ubraniami zajmowała się również oferowaniem inwestycji mających przynieść szybkie zyski. Pieniądze miały być lokowane przez inne podmioty na giełdzie lub w kryptowaluty. Przestępczy proceder rozpoczął się w maju 2016 roku i trwał do stycznia 2020 roku.

Kobieta obiecywała swoim klientom szybki, wysokoprocentowy zysk, nawet na poziomie 30-40 procent tygodniowo. Chcąc wzbudzić zaufanie 34-latka początkowo wywiązywała się z przyjętych zobowiązań i wypłacała swoim klientom zarobione pieniądze. Później proponowała zainwestowanie, także tych środków. Wszystkie te zabiegi osłabiały czujność pokrzywdzonych, a jednocześnie napędzały nowych klientów. Część z pokrzywdzonych to znajomi, a nawet członkowie rodziny. Pokrzywdzeni podkreślali, że kobieta była bardzo wiarygodna i wzbudzała ich zaufanie. Wśród jej klientów są osoby, które zaciągnęły kredyty i przekazały jej nawet po 100 tysięcy złotych.

W efekcie działań operacyjnych i prowadzonego śledztwa zgromadzony materiał pozwolił na przedstawienie kobiecie łącznie 67 zarzutów, dotyczących prania pieniędzy w kwocie ponad 600 tysięcy złotych i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, oszustw na kwotę 2,3 miliona złotych oraz prowadzenia działalności pożyczkowej bez zgody KNF.

Obecnie postępowanie zostało zakończone skierowaniem do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie aktu oskarżenia przeciwko 34-latce. Kobiecie grozi do 12 lat więzienia.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony