Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzisiaj swoje święto obchodzą ukraińscy policjanci

Data publikacji 04.07.2022

Od 131 dni niebo nad nimi co chwilę rozświetlane jest błyskiem rakiet. Słyszą niewyobrażalny huk. Na ulicach panuje zgiełk, towarzyszy im codzienny strach przed postawieniem stopy na swej ziemi, teraz zaminowanej przez wroga. Ranni i zabici mieszkańcy Ukrainy, żołnierze, policjanci...

Pan Igor Szewczenko, emerytowany pułkownik ukraińskiej Policji, który przed wojną pełnił funkcję doradcy przewodniczącego ukraińskich związków zawodowych, a dzisiaj kontynuuje misję pomocy w naszym kraju - pokazuje nam, jak wygląda służba naszych kolegów w realiach wojny. Policjanci walczą ramię w ramię z wojskiem o wolność swojej Ojczyzny. Do walki stanęli także policyjni weterani.

Lipnowscy policjanci z uwagą wsłuchują się w relację pana Igora Szewczenko:

„Policja Narodowa Ukrainy podczas agresji rosyjskiej

4 lipca Policja Narodowa Ukrainy obchodzi swoje święto zawodowe.

Policja Narodowa Ukrainy została utworzona w 2015 roku na terenie ukraińskiej milicji. Jest to państwowy organ ścigania, którego działalność ma na celu realizację polityki państwa w sferze ochrony praw wolności i uzasadnionych interesów obywateli, ochrony praw własności, zwalczania przestępczości, ochrony porządku publicznego i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Policja Narodowa składa się z jednostek policji kryminalnej, patrolowej, organów dochodzeniowo-śledczych, policji specjalnej, policji bezpieczeństwa, policji specjalnego przeznaczenia.

Od 24 lutego 2022 r., po zdradzieckim ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, praca Policji Państwowej nieco się zmieniła.

Od pierwszych dni do codziennej pracy włączono pracę polegającą na sprawdzaniu dokumentów i ładunków na punktach kontrolnych, poszukiwaniu i zatrzymywaniu sabotażystów (600 osób w 2 miesiące) oraz ich pomocników, szabrowników, pomocy strażakom i ratownikom, medykom i pogranicznikom. Policjanci pomagają osobom starszym, chorym i niedołężnym w otrzymywaniu pomocy humanitarnej.

Narażając na co dzień życie i zdrowie, często pod ostrzałem wroga, policjanci pomagają w ewakuacji mieszkańców z osad czasowo zajętych przez agresora lub pod ostrzałem. Psy policyjne wyszukują ludzi pod gruzami lub ukrywającymi się w lochach przed pociskami i rakietami wroga, a policyjni saperzy pomagają oczyszczać domy, różne konstrukcje i infrastrukturę.
Specjalne jednostki policji, wraz z siłami zbrojnymi i Gwardią Narodową, na linii frontu powstrzymują wroga, zadając rosyjskim najeźdźcom duże i nieodwracalne straty zarówno w sprzęcie, jak i zasobach ludzkich, a gdy najeźdźcy wycofują się, oczyszczają zaludnione tereny.

Zadaniem Policji krajowej jest rejestrowanie wszystkich przestępstw popełnionych przez rosyjskich agresorów, w tym ostrzeliwanie zaludnionych obszarów, morderstwa, gwałty, grabieże, zastraszanie i inne. Bardzo często same grupy śledczo-operacyjne, podczas wykonywania swoich obowiązków funkcyjnych, same są pod ostrzałem.

W przypadku niewielkiej liczby zdrajców, którzy przeszli na stronę wroga, niestety są tacy, aż 90% personelu sumiennie wypełnia swój obowiązek. Wielu policjantów otrzymało nagrody państwowe i markową broń.

Wśród policjantów są zabici i ranni. Pamięć o ich wyczynie nigdy nie zostanie zapomniana przez naród ukraiński. Chwała Ukrainie.

Uwaga: przez 13 tygodni (90 dni) wojny Policja Narodowa:

 • otrzymała i przetworzyła ponad 2 mln 100 tys. wiadomości od obywateli;
 • wszczęła prawie 14 tys. postępowań karnych w oparciu o fakty zbrodni popełnionych przez rosyjskich wojskowych i ich pomocników;
 • zarejestrowała ponad 53 tys. przestępstw;
 • wszczęła ponad 550 postępowań karnych za kolaborację. 90 osób otrzymało już powiadomienie o podejrzeniu;
 • 779 osób zatrzymała pod zarzutem działalności wywrotowej;
 • odnotowała prawie 11 tys. przestępstw przeciwko mieniu, z czego ponad 10 tys. stanowiły kradzieże. Zidentyfikowała ponad 2 300 podejrzanych;
 • zarejestrowała ponad 11 tys. wypadków samochodowych, w których zginęły 444 osoby. Liczba wypadków drogowych zmniejszyła się 3,5-krotnie;
 • zablokowała ponad 2 800 wrogich kanałów informacyjnych o łącznej liczbie ponad 23 milionów użytkowników”.

Autor: Igor Szewczenko
Tłumaczenie: KPP Lipno

Życzenie Wam spokojnej służby dziś zdaje się być  frazesem… Wierzymy jednak głęboko w Waszą wygraną. Z okazji Święta życzymy nieba rozświetlonego tylko słońcem, bo wtedy spełnią się wszystkie Wasze marzenia i plany…

(KWP w Bydgoszczy / mw)

 

 • ukraińska policjantka dokumentująca zbrodnie wojenne stoi przed zbombardowanym budynkiem
 • ukraiński policjant przed zbombardowanym budynkiem
 • policjanci zatrzymują mężczyznę
 • policjant przenosi w skrzynce dary z pomocy
 • ukraiński policjant z psem
Powrót na górę strony