Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź gotowy do wakacyjnej drogi

Data publikacji 07.07.2022

Przed wakacyjną, zwłaszcza dłuższą podróżą warto się odpowiednio przygotować. Wybierając auto jako środek lokomocji skontrolujmy stan techniczny naszego pojazdu – ciśnienie w oponach, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych. Warto pamiętać o sprawdzeniu tras alternatywnych prowadzących do miejsca docelowego podróży – w przypadku utrudnień na drodze miejmy je w pogotowiu. Kolejne - trzeźwość – nigdy nie wsiadajmy za kierownicę, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. A już podczas samej podróży niech nasze zachowanie za kierownicą niech cechuje ostrożność, czujność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Kolejny wakacyjny weekend zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas jako środek transportu nad morze, w góry czy inne zakątki Polski i Europy wybiera samochód. Województwo lubuskie z uwagi na swoje położenie łączy północ z południem oraz pozostałą część Polski z Niemcami. Tym drogowym „łącznikiem” są droga ekspresowa S3 i autostrada A2. Bardzo istotne przy planowaniu, zwłaszcza dłuższej podróży jest posiadanie w pogotowiu tras alternatywnych. Dzięki nim, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych zdarzeniem drogowym bądź pracami budowlanymi będziemy wiedzieć, jaką inną drogę wybrać, aby móc bez przeszkód podróżować dalej. Przed wyjazdem powinniśmy być wypoczęci, aby mieć siłę i energię na kilka godzin długiej, często monotonnej jazdy. Jeżeli poczujemy pierwsze objawy zmęczenia, warto zatrzymać się na parkingu, stacji benzynowej czy miejscu obsługi podróżnych i zrobić sobie krótką przerwę.

Pamiętajmy,  aby nigdy nie wsiadać za kierownicę auta, jeśli nie jesteśmy pewni naszego stanu psychofizycznego, trzeźwości. Zwłaszcza, jeśli poprzedniego wieczoru spożywaliśmy alkohol. Przypominamy, że w komendach czy komisariatach Policji możemy sprawdzić stan naszej trzeźwości. I tylko wtedy, gdy na urządzeniu zapali się zielona lampka lub wynik wskazujący zero, będziemy pewni, ze jesteśmy trzeźwi i gotowi do jazdy. Przed samym wyjazdem skontrolujmy stan techniczny naszego samochodu, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Sprawdźmy ciśnienie w oponach, oświetlenie pojazdu, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych. Wystarczy poświęcić te kilka czy kilkanaście minut przed wyjazdem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii czy usterki podczas jazdy. Ale jeśli do niej dojdzie, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo – nasze i pozostałych uczestników ruchu. Zjedźmy na pobocze lub pas awaryjny i zasygnalizujmy tę sytuację włączeniem świateł awaryjnych i wystawieniem trójkąta odblaskowego. Przypominamy, że na drodze ekspresowej i autostradzie trójkąt taki należy ustawić w odległości 100 metrów za pojazdem, a na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym, w odległości 30 – 50 metrów za pojazdem. Podczas awarii starajmy się nie poruszać wokół auta, aby przypadkiem nie zostać potrąconym przez inne pojazdy, tylko spokojnie czekajmy na pomoc poza jezdnią czy barierą energochłonną.

I ostatnie: nasze zachowania za kierownicą i jazda zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. To swoisty fundament bezpieczeństwa oraz gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego i bezpiecznie wrócimy do domu.

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.17 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony