Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaczęło się od przejazdu na czerwonym świetle...

Data publikacji 12.07.2022

Policjanci z bielskiej grupy Speed zatrzymali 21-letniego pirata drogowego, który na ich oczach przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wykroczenie to było dopiero zapowiedzią o wiele większych kłopotów młodego kierowcy, który po drodze złamał jeszcze inne przepisy. Ostatecznie mundurowi ukarali mężczyznę mandatem karnym w wysokości 4500 złotych i zatrzymali prawo jazdy.

Policyjne statystyki nie pozostawiają wątpliwości — jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. By walczyć z drogowymi piratami, została powołana grupa Speed, która skutecznie hamuje zapędy kierowców z ciężką nogą.

Pod koniec maja na ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej, policjanci z drogówki zauważyli przejeżdżającego przez skrzyżowanie na czerwonym świetle białego seata. Dysponując nieoznakowanym radiowozem wyposażonym w wideorejestrator, nagrali ten moment i ruszyli za samochodem. I choć jazda za kierowcą seata trwała zaledwie kilkanaście sekund, w tym czasie kierowca zdołał jeszcze popełnić kolejne wykroczenia. Nie tylko wyprzedził inne auto na przejściu dla pieszych, ale i poruszał się znacznie za szybko. Pomiar prędkości wskazał wartość ponad trzykrotnie wyższą niż prędkość dopuszczalna na tym odcinku drogi. Na obszarze zabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h, pędził ponad 120 km/h. Kierowcą okazał się 21-latek, który miał prawo jazdy od zaledwie 3 lat.

Za rażące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym oraz pozostałe wykroczenia, kierującego ukarano mandatami karnymi na sumę 4500 złotych oraz zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące. Ponadto – z uwagi na ilość zebranych za popełnione wykroczenia punktów policjanci skierowali wniosek o sprawdzenie kwalifikacji, co oznacza, że aby 21-latek mógł wsiąść za kierownicę, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Śląska Policja przypomina wysokość mandatów za wybrane wykroczenia:

  •     wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle - 500 złotych i 6 punktów;
  •     przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 2500 złotych i 10 punktów;
  •     wyprzedzanie bezpośrednio przed i na przejściu dla pieszych – 1500 złotych i 10 punktów.

(KWP w Katowicach / kp)

Film 35-714757.mp4

Pobierz plik 35-714757.mp4 (format mp4 - rozmiar 42.82 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 262.66 KB)

Powrót na górę strony