Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego kierowcy pojazdu ciężarowego jadącego autostradą A4

Data publikacji 12.07.2022

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji uczestników ruchu w tym pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kompletnie pijany kierowca pojazdu ciężarowego trafił w ręce mundurowych. Urządzenie pomiarowe wskazało 2 promile alkoholu w jego organizmie. Za popełnione przestępstwo 31-latek odpowie przed sądem. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego.

Po godz. 18:00 dyżurny stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał zgłoszenie, z którego treści wynikało, że na 180 km autostrady A4 w kierunku Katowic porusza się kierowca zestawu (pojazd ciężarowy wraz z naczepą na grodziskich numerach rejestracyjnych), który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Najbliżej   wskazanego w zgłoszeniu miejsca byli policjanci Posterunku Policji w Wiązowie, którzy niezwłocznie zostali zadysponowani na ten odcinek autostrady.

W tym czasie inni uczestnicy ruchu wraz z pracownikami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy w tym dniu wykonywali czynności zawodowe na odcinku autostrady, zajęli dwa pasy ruchu, po czym zaczęli stopniowo wytracać prędkość prowadzonych pojazdów. Doprowadzili tym samym do całkowitego zatrzymania na prawym pasie pojazdu, którym poruszał się nietrzeźwy kierowca. Jeszcze przed przyjazdem patrolu policji mężczyźni dokonali ujęcia kompletnie pijanego kierującego.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 31-letniego kierującego, które wskazało początkowo wynik 1,5 promila, a po krótkiej chwili już 2 promile. Na tej podstawie wprost z szoferki pojazdu mężczyzna trafił do policyjnej celi. Oprócz utraty prawa jazdy zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mężczyzn, którzy czując się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze, zareagowali w sposób właściwy, być może zapobiegając tragedii.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby reagować na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o wszystkich niepokojących zdarzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KPP w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski
tel. 603 765 940

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.19 MB)

Pliki do pobrania

  • 48.38 KB
    Transkrypcja
Powrót na górę strony