Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XIV zmiana policjantów wróciła z Kosowa

Data publikacji 07.06.2008

Do Kosowa wyleciała dziś rano kolejna, już 15. rotacja polskich policjantów. Mundurowi zastąpią swoich kolegów wracających po półrocznej ciężkiej służbie. Jednocześnie do kraju wrócili policjanci, którzy brali udział w zamieszkach w gmachu sądu w kosowskiej Mitrowicy. 61 z nich zostało awansowanych na wyższe stopnie, czterech otrzymało odznaki "Zasłużony Policjant". Na lotnisku powitał ich zastępca komendanta głównego Policji, nadinsp. Kazimierz Szwajcowski.

15 zmiana polskich policjantów wystartowała dziś z warszawskiego Okęcia wcześnie rano. Kilka godzin później na lotnisku wylądowali ich koledzy z 14. rotacji. 61 policjantów na lotnisku przywitał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski, który podziękował im za ofiarną i ciężką służbę. Później funkcjonariuszom wręczono akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. To wyróżnienie za służbę pełnioną podczas zamieszek, do których doszło w Mitrowicy w lutym tego roku. Czterech funkcjonariuszy otrzymało odznaki „Zasłużony Policjant”.

Misję pokojową w Kosowie - UNMIK (United Nations Interim Administration Mission in Kosowo), utworzono na mocy Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ Nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r. (z prawnego punktu widzenia, Kosowo wchodzi w skład Serbii i Czarnogóry, jednak od 1999 jest ono protektoratem międzynarodowym pod auspicjami ONZ). Do udziału w niej zobowiązały się państwa członkowskie ONZ, w tym Polska. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, mając na uwadze wspieranie przedmiotowej misji, na podstawie umowy międzynarodowej (Memorandum of Understanding) z ONZ, zobowiązał się do skierowania w rejon misji odpowiedniego kontyngentu policyjnego.

Mandat UNMIK obejmuje:
• pełnienie podstawowych funkcji administracyjnych
• dążenie do ustanowienia trwałej autonomii i samorządności w Kosowie
• ułatwianie politycznego procesu określającego przyszły status Kosowa
• koordynację pomocy humanitarnej wszystkich międzynarodowych agencji
• popieranie odbudowy najważniejszej infrastruktury w prowincji
• utrzymanie porządku i bezpieczeństwa
• zapewnienie bezpiecznego i niezagrożonego powrotu wszystkich uchodźców do ich domów w Kosowie
Szefem UNIMIK-u jest Soren Jessen - Petersen, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego w regionie Kosowa (SRSG).

Główne zadania:

- konwojowanie i ochrona (VIP-ów, świadków, więźniów, wartości pieniężnych, transportów osób itp.),
- ochrona i zabezpieczenie miejsc (obiektów sportowych, zakładów karnych i aresztów, enklaw mniejszości narodowych, dworców, imprez masowych itp.),
- zabezpieczenie i ochrona przejść granicznych, asysta w działaniach policji CIVPOL, a także wykonywanie innych zadań, zleconych przez Szefa Misji (zadania specjalne o charakterze AT).

Powrót na górę strony