Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka odwiodła mężczyznę od desperackiego kroku

Data publikacji 14.07.2022

Umiejętności negocjacyjne policjantki z Posterunku Policji w Rzeczenicy pozwoliły na uratowanie życia mężczyźnie, który chciał je sobie odebrać. W stanie gotowości byli policjanci, strażacy i ratownicy medyczni. Wszystkie służby stanęły na wysokości zadania, a dzięki rozmowie prowadzonej przez policjantkę, zagrożenie dla życia i zdrowia zostało zażegnane. Mężczyzna po zakończonej interwencji trafił do szpitala.

Wczoraj, 13.07.2022 roku, po 14.00 dyżurny Policji w Człuchowie przyjął zgłoszenie o 23-letnim mężczyźnie, który chciał się utopić albo coś sobie zrobić nad jeziorem w okolicach Przechlewa. Natychmiast w miejsce, w którym miał przebywać mężczyzna, pojechali policjanci. W działania zaangażowano również funkcjonariuszy straży pożarnej oraz pogotowie ratunkowe.

Kiedy funkcjonariusze przyjechali na miejsce zobaczyli 23-latka stojącego po pas w wodzie, który trzymał w ręku nóż. Mężczyzna twierdził, że się zabije, że ma dość swojego życia. Sytuacja była bardzo skomplikowana. 23-latek zaczął ciąć sobie nożem skórę na ręku, cały czas mówiąc, że popełni samobójstwo.

Negocjacji podjęła się policjantka Anna Żmuda-Trzebiatowska. Funkcjonariuszka rozmawiając z 23-latkiem utrzymywała z nim cały czas kontakt wzrokowy, namawiając go do odrzucenia noża i wyjścia z wody. Nie było to jednak takie proste.

Po ponad godzinnej negocjacji mężczyzna posłuchał policjantki, oddał nóż i wyszedł z jeziora. Wówczas zajęli się nim ratownicy medyczni, którzy przewieźli go na badania do szpitala.

Policyjna interwencja pokazała, że umiejętność prowadzenia rozmów i negocjacji to cecha bardzo przydatna w służbie. Dzięki postawie i zaangażowaniu st. sierż. Anny Żmudy-Trzebiatowskiej zażegnano zagrożenie.

Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym rozwiązywaniu trudności. Warto również nie wahać się i skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii, czy psychiatrii, działających m.in. w każdej poradni zdrowia psychicznego.

APEL: Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116 111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (czynny całą dobę).

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony