Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy wiedzieliście, że...

Data publikacji 15.07.2022

Budynek Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie to piękna, secesyjna kamienica wybudowana w 1911 roku. Po II wojnie światowej została podzielona na urząd państwowy oraz mieszkania dla namysłowskich rodzin. Od początku była siedzibą urzędów państwowych - najpierw niemieckich, później polskich. Teraz jest siedzibą namysłowskich policjantów, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.

 

Budynek, w którym mieści się obecnie Komenda Powiatowa Policji w Namysłowie powstał w 1911 roku w czasach, gdy miasto nosiło niemiecką nazwę Namslau. Znajdujące się za budynkiem niskie zabudowania mają charakter stajenny. Podczas licznych remontów znajdowano w nich elementy, świadczące o tym, że były tam trzymane konie. Na terenie dzisiejszego placu parkingowego, przed wojną stała jeszcze jedna kamienica, w której mieściła się „Gospoda pod Niemieckim Cesarzem”, ale budynek nie przetrwał do czasów współczesnych.

Informacji historycznych na temat namysłowskiej Policji jest w zasobach archiwalnych bardzo mało. Dlatego oprócz kronik, ważnym źródłem informacji były kolejne renowacje budynku komendy i poszczególnych jego kondygnacji. Do tej pory największe „skarby” odkryto podczas remontu w 2014 roku. Wtedy też, pod warstwą podłogi odkryto pozostałości po niemieckich budowniczych, pochodzące z początku drugiej dekady XX wieku.

Wśród znalezisk „perełką” jest pierwsza strona ówczesnej lokalnej gazety „Namslauer Stadtblatt” z 16 września 1911 r. Innymi znaleziskami są opakowania papierosów z dawnych fabryk tytoniowych, z banderolą z 1909 roku oraz inne przedmioty należące do ówczesnych budowniczych. Wszystkie znalezione przedmioty są obecnie wyeksponowane w holu głównym namysłowskiej komendy.

Sam gmach, przez wszystkie lata istnienia, był siedzibą różnych organów administracyjnych. Po II wojnie światowej, część budynku przejęła polska administracja państwowa, tworząc siedzibę ówczesnej Milicji Obywatelskiej. Natomiast drugą część kamienicy przekazano mieszkańcom.

Obecnie budynek jest siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie, gdzie znajduje się między innymi Wydział Prewencji, Ruchu Drogowego oraz Kryminalny. W namysłowskiej Policji o bezpieczeństwo mieszkańców regionu dba obecnie 80 policjantek i policjantów, którzy mają do dyspozycji flotę 16 oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

I Ty możesz tworzyć historię i zostać namysłowskim policjantem.

  • Policjant oglądający gablotę z odkrytymi eksponatami podczas remontu
  • znaleziona podczas remontu gazeta z 1911 roku
  • zdjęcie namysłowskiej komendy
Powrót na górę strony