Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

OBCHODY ŚWIĘTA POLICJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W GDAŃSKU

Data publikacji 27.07.2022

W ramach obchodów Święta Policji, odbyła się dzisiaj uroczystość z udziałem funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, podczas której wręczono m.in. odznaczenia państwowe i resortowe, Medale za Zasługi dla Policji oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Akademii przewodniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku – nadinsp. Andrzej Łapiński. Honorowym gościem był Wojewoda Pomorski – p. Dariusz Drelich.

27 lipca br. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zorganizowała uroczyste obchody Święta Policji. Podczas zbiórki kilkudziesięciu policjantów otrzymało awanse w stopniach służbowych oraz wyróżnienia w postaci odznaczeń państwowych i resortowych tj. Medale za Długoletnią Służbę oraz Odznaki „Zasłużony Policjant”.

Ceremonię rozpoczęło wręczenie Złotego Medalu za Długoletnią Służbę insp. w st. spocz. Rafałowi Kwapisiewiczowi – byłemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, który otrzymał jednocześnie pamiątkową szablę oficerską będącą repliką szabel z okresu dwudziestolecia międzywojennego i używali jej oficerowie Policji Państwowej na pamiątkę kilkudziesięciu lat służby na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w woj.pomorkim.

Uroczystość była doskonałą okazją do podziękowania za współpracę przedstawicielom zaprzyjaźnionych służb i instytucji poprzez wręczenie przyznanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Medali za Zasługi dla Policji. Medal za Zasługi dla Policji został ustanowiony ustawą z dnia 7 czerwca 2001 jako odznaczenie za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Medal ten zgodnie z ustawą może być nadany za inicjowanie lub organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw lub wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym oraz podnoszenie sprawności działań Policji swoim postępowaniem, pracą lub służbą.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Policji uhonorowano p. Teresę Rutkowską-Szmydyńską – Prokuratora Regionalnego w Gdańsku i dr Iwonę Wieczorek – Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji odznaczono p. Kazimierza Chyłę – Starostę Powiatu Starogardzkiego.

Kilkudziesięciu policjantów i pracowników Policji odebrało  nagrody motywacyjne przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji jako wyraz uznania dla służby i pracy policjantów oraz pracowników cywilnych Policji garnizonu pomorskiego.

Dwóch komendantów powiatowych – insp. Bogusław Ziemba z KPP w Starogardzie Gdańskim oraz insp. Andrzej Borzyszkowski z KPP w Bytowie wyróżniono  „Krzyżami Niepodległości” przyznanymi przez Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – za zaangażowanie i wkład w pracę na rzecz związku zawodowego policjantów woj.pomorskiego.

Statuetkę Bursztynowego Gryfa - wyróżnienie za wzorową, ofiarną służbę i pracę na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego i obywateli naszego kraju oraz zaangażowanie w pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego otrzymał w tym roku sież.sztab. Arnold Masys z KP w Nowym Dworze Gdańskim. Funkcjonariusz Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Ogniwa Prewencji przebywając na urlopie uratował wędkarza, który wypadł z łodzi i nie mógł wydostać się z wody, dodatkowo przez uniemożliwiające mu to zarośla.Powrót na górę strony