Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomógł bo mógł, miał to w genach

Data publikacji 04.08.2022

Sierżant Tomasz Kłak z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar — szansę na życie. Po 9 latach od rejestracji jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS. Rejestracja nic nie kosztuje, a sam zabieg pobierania szpiku jest bezpieczny i bezbolesny.

Na co dzień dbający o bezpieczeństwo w ruchu drogowym sierżant Tomasz Kłak otrzymał niepowtarzalną okazję podarowania drugiego życia swojemu genetycznemu bliźniakowi. Funkcjonariusz kluczborskiej jednostki po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać dawcą szpiku kostnego dla chorego mężczyzny z USA, nie zastanawiał się ani chwili. Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi komórki macierzyste.

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje.

Znalezienie genetycznego bliźniaka jest bardzo trudne, prawdopodobieństwo, że nasze komórki macierzyste będą pasować innej osobie wynosi nawet jeden do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by w bazie było jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku!

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

(KWP w Opolu / kp)

Powrót na górę strony