Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden jedyny słuszny rezultat 1:1 w meczu reprezentacji

Data publikacji 25.07.2022

Na piłkarskiej arenie w Gliwicach zmierzyły się Reprezentacje Polskiej i Rumuńskiej Policji w Piłce Nożnej. W setną rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego nie mogło być lepszego miejsca na policyjne świętowanie sportowych emocji. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, by mecz odbył się w prawdziwej piłkarskiej atmosferze, a zawodnicy na czele z gen. insp. Jarosławem Szymczykiem w składzie zapewnili emocjonujące spotkanie, które zakończyło się wynikiem remisowym, ale nie to było najważniejsze…

W tym roku w Katowicach odbyły się centralne obchody Święta Policji. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk nieprzypadkowo podjął decyzję, że uroczystości odbędą się w tym roku w stolicy województwa śląskiego, w Katowicach. W 2022 roku przypada bowiem 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenie autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej, strzegła Policja Województwa Śląskiego. Dlatego też w Katowicach, na Placu Sławika i Antalla, zebrali się policjanci reprezentujący wszystkie garnizony i formacje w kraju.

Po apelu dalsza część centralnych obchodów Święta Policji przeniosła się do Gliwic. Tam najpierw odbył się piknik rodzinny, a o 15.00, na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, został rozegrany mecz piłkarski, którego patronat objął Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i Prezydenta Miasta Gliwice. Organizatorami tego sportowego wydarzenia było Biuro Komunikacji Społecznej KGP przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Regionu IPA Centralne Biuro Śledcze, Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA, Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Zarządu Głównego NSZZ Policjantów oraz GKS Piast Gliwice. W tym rocznicowym meczu naprzeciw siebie stanęły reprezentacje polskiej i rumuńskiej Policji.

Sportowe widowisko rozpoczęło się od wyjścia zawodników na murawę, które było poprzedzone wprowadzeniem policyjnych maskotek. Warto zaznaczyć, że kapitanem polskiej drużyny był gen. insp. Jarosław Szymczyk. Podobnie jak całą policyjną formacją, dowodził on również podczas piłkarskiego widowiska na boisku Piasta Gliwice, a z ławki rezerwowych polskiej reprezentacji jak zawsze kierował niezmordowany selekcjoner i organizator corocznych meczów towarzyskich z okazji Święta Policji Andrzej „Pułko” Kuczyński.

Przed rozpoczęciem meczu odegrane zostały hymny reprezentacji Polski i Rumuni przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Dla wielu kibiców zaskoczeniem było to, że w pierwsze jedenastce zobaczyliśmy jeszcze dwóch innych generałów Policji, Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja oraz Dowódcę CPKP „BOA” nadinsp. Dariusza Ziębę, którzy stworzyli ofensywny tercet generalski naszej drużyny. Selekcjoner Reprezentacji Polskiej Policji Andrzej Kuczyński chciał zaskoczyć drużynę Rumunii, która przyjechała do naszego kraju z wieloma świetnymi zawodnikami w składzie. W szatni biało-czerwonych przed spotkaniem pojawił się ceniony trener i piłkarski ekspert Pan Andrzej Strejlau, który przekazał drużynie cenne wskazówki taktyczne.

Całe spotkanie to dwa różne oblicza obu zespołów. Na początku meczu lepiej prezentowała się drużyna rumuńska, która zmusiła naszych zawodników do defensywy. Biało-czerwoni mundurowi odpierali skutecznie ataki rywali, a w bramce świetnie spisywał się bramkarz gospodarzy, post. Bartosz Soliński, który kilkukrotnie uchronił naszych stróżów prawa przed utratą bramki. Niestety chwila nieuwagi naszych defensorów...i na tablicy wyników pojawił się wynik 0:1, a to doprowadziło do wielkiej radości naszych zagranicznych gości. Sztab naszej drużyny pod wodzą selekcjonera „Pułko” próbował reagować, wprowadzając korekty w składzie, jednak wynik się nie zmienił i to goście schodzili do szatni z prowadzeniem. Drużyna naszych policjantów wiedziała, że aby stawić czoła świetnie prezentującym się zawodnikom rumuńskim muszą dać z siebie zdecydowanie więcej. Przerwa bardzo dobrze zadziałała na gospodarzy i w 2 połowie widzieliśmy całkowicie inny zespół, który przejął inicjatywę i cały czas atakował wysoko, dążąc nieustannie do wyrównania. Polscy policjanci kolejny raz udowodnili, że nigdy się nie poddają i zawsze walczą do końca. Ich ciągły napór przyniósł wyrównującą bramkę, którą zdobył st. sierż. Michał Chrabąszcz. Do końca meczu pomimo kilku ciekawych akcji wynik nie uległ zmianie i z remisu mogą być zadowolone oba zespoły, bo nie wynik był tutaj najważniejszy.

Nasza narodowa drużyna podobnie jak zaczynała, tak i kończyła mecz, kiedy na boisku znajdowało się 3 generałów Policji na czele z gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, który bezpośrednio po spotkaniu podczas widowiskowej ceremonii wręczył pamiątkowe patery drużynom oraz medale dla wszystkich uczestników meczu. Najlepszym zawodnikiem został wyróżniający się Cǐrià Marian z drużyny rumuńskiej, który na swoim koncie ma mecze przeciwko znanym europejskim drużynom klubowym. Z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Prezydent Sekcji Polskiej Piotr Wójcik wręczył pamiątkowe globusy kapitanowi polskiej reprezentacji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi oraz kapitanowi rumuńskiej ekipy. Wyróżnieni zostali również sędziowie spotkania oraz komentatorzy.

Uroczystości zakończono wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników meczu oraz gości honorowych, w trakcie którego wystrzelono biało-czerwone serpentyny i salwy, które zrobiły niebywałe wrażenie kibiców.

Warto zaznaczyć, że dwa miesiące wcześniej nasi zawodnicy gościli u rumuńskich przyjaciół na Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych „Lotus Cup 2022” organizowanym w rumuńskim Băile Felix, a wtedy udało się przywieźć zwycięski puchar do Polski. Wynik nie był sprawą najważniejszą, jednak kluczowe było to, aby podkreślić wagę sportu i prawdziwego ducha rywalizacji fair play podczas Święta Policji 2022, które przysporzyło wiele emocji. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wsparcie, którym otaczacie nas nie tylko przez te 90 minut gry, ale przez cały czas.
 
Tradycyjnie chcemy podziękować Partnerom, dzięki którym organizacja obchodów sportowego Święta Policji 2022 w Gliwicach stała na bardzo wysokim poziomie. Szczególne podziękowania kierujemy; Totalizatorowi Sportowemu, Fundacji LOTTO, Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Zarządowi Wojewódzkiemu NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

(BKS KGP)

 

 

  • zawodnicy na boisku podczas meczu
  • zawodnicy na boisku podczas meczu
  • zawodnicy na boisku podczas meczu
  • zawodnicy na boisku podczas meczu
  • zawodnicy na boisku podczas meczu
  • zawodnicy na boisku podczas meczu
Powrót na górę strony