Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wrocławscy policjanci zapobiegli oszustwu dzięki czujności pracownika banku

Data publikacji 17.08.2022

Niestety mimo wielu kampanii społecznych prowadzonych w mediach oraz działań prewencyjnych realizowanych przez policjantów, nadal jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia pieniędzy. W sieci nadal niestety natknąć się można na reklamy oferujące duży zarobek przy zakupie obligacji, a pod wskazanym tam numerem telefonu mają oczekiwać na kontakt profesjonalni doradcy finansowi. Bądźmy ostrożni – nie dajmy się nabrać i nie wspierajmy finansowo oszustów!

Kilka dni temu 64-letnia wrocławianka udała się do jednej z placówek bankowych na wrocławskim Grabiszynie, gdzie chciała w pośpiechu zlikwidować swoją lokatę bankową, na której posiadała wieloletnie oszczędności w kwocie 49 000 zł. Niestety chęć łatwego i szybkiego zarobku bywa zgubna, tak byłoby i tym razem.

Okazuje się, że kobieta była w kontakcie telefonicznym z oszustami od blisko miesiąca. Ci z kolei w tym czasie bezwzględnie pracowali nad tym, aby zdobyć jej zaufanie, a następnie pozbawić oszczędności życia. Poinstruowali pokrzywdzoną, aby zainstalowała na swoim telefonie aplikację, rzekomo mającą pomóc w zarobku, a tak naprawdę, żeby ułatwić zdobycie danych oszustom i korzystanie zdalnie z jej aparatu telefonicznego. Gdyby nie działania wrocławskich policjantów z Komisariatu Policji Wrocław-Grabiszynek oraz czujności pracowników tamtejszej placówki, historia miałaby przykry finał.

Pracownicy banku w związku z podejrzeniami, jakich nabrali w trakcie obsługi oszukiwanej kobiety, powiadomili Policję. Ta decyzja okazała się trafna i najlepsza, jaką mogli podjąć. Policjanci porozmawiali z kobietą pytając wprost o szczegóły, dla których chce zlikwidować lokatę. Kobieta potwierdziła domysły funkcjonariuszy, a ci wytłumaczyli jej, że jest ofiara oszustów. Pomimo że ta historia miała dobry finał, wiele przypadków kończy się jednak inaczej. Pokrzywdzone osoby nie tylko tracą swoje oszczędności, ale nie rzadko też w tym celu zaciągają wysokie kredyty.

Zachowajmy czujność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami, które oferują nam szybkie pomnożenie naszej gotówki. Nie warto tracić własnych oszczędności, aby wzbogacić mogli się przestępcy. O takich próbach informujmy też najbliższą jednostkę Policji.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony