Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Właściciel bydła odpowie za znęcanie się nad zwierzętami

Data publikacji 29.08.2022

Do 5 lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Zabrodzie za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna nienależycie sprawował opiekę nad bydłem. Na terenie gospodarstwa policjanci znaleźli 3 padłe krowy oraz kilka w stanie skrajnego wyczerpania i niedożywienia.

W miniony czwartek (25.08) oficer dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w jednym z gospodarstw na terenie gminy Zabrodzie znajduje się padłe bydło. Na miejsce natychmiast pojechał patrol Policji, który stwierdził silną woń rozkładającej się padliny. Funkcjonariusze natychmiast sprawdzili budynki gospodarcze, w których trzymane były zwierzęta należące do 64-letniego gospodarza. Niestety ich oczom ukazał się przerażający widok. Wewnątrz budynku znajdowały się trzy padłe sztuki bydła, w stanie znacznego rozkładu oraz pięć żywych, pozostawionych bez dostępu do wody i odpowiedniej ilości pożywienia.

Zwierzęta bytowały w  niewłaściwych warunkach, pozostawione w odchodach, w stanie rażącego zaniedbania i niedożywienia. Po potwierdzeniu informacji na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki, którzy wykonywali czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie. W czynnościach brali także udział przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej i Urzędu Gminy Zabrodzie. Padłe zwierzęta, z uwagi na ich znaczny stopień rozkładu, zostały przekazane do natychmiastowej utylizacji, natomiast decyzją Inspekcji Weterynaryjnej żywe zwierzęta, tj. pięć sztuk bydła i dwa psy zostały gospodarzowi odebrane i umieszczone w bezpiecznym miejscu.

64-letni mieszkaniec gminy Zabrodzie,  zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, odpowie teraz za  znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu  kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd podjął decyzję, że najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.

Apelujemy!

Osoby, które posiadają wiedzę o miejscach, gdzie znajdują się niedożywione i zaniedbane zwierzęta, proszone są o zgłaszanie tego rodzaju sytuacji do lekarza weterynarii, właściwego urzędu gminy lub Policji.  Z myślą o tym, powstała też Zielona Strefa, czyli miejsce w którym możesz zgłosić przestępstwo lub wykroczenie przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu.

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.9 MB)

Powrót na górę strony