Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Ratuj życie razem z nami” mundurowa akcja krwiodawstwa za nami…

Data publikacji 06.09.2022

W minioną sobotę 3 września 2022 roku rano na obiektach Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przy ul. Klikowskiej odbyła się V Tarnowska Mundurowa Akcja Zbiórki Krwi organizowana przez mundurowe kluby krwiodawstwa zrzeszone przy Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Służbie Więziennej. Tarnowianie dopisali – za co dziękujemy. Dwa punkty poboru krwi zarejestrowały 110 dawców, z czego 90 osób oddało honorowo krew. W tym roku z tej akcji do banku krwi w Małopolsce trafiło ponad 40 litrów krwi pełnej. 

Minęło dwa lata od ostatniej akcji, w której służby mundurowe zbierały krew dla potrzebujących. W tym roku ponownie zaprosiliśmy mieszkańców Tarnowa i okolic na podzielenie się tym, co najcenniejsze w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego – krwią pełną. V Mundurowa Akcja Zbiórki Krwi pn. „Ratuj Życie Razem z Nami” rozpoczęła się o godzinie ósmej rano w sobotę 3 września.

Tarnowianie już dużo wcześniej gromadzili się przed remizą Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przy ul. Klikowskiej. Chwilkę przed wyznaczoną godziną podjechał krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, a jego kierowca zaparkował przed garażami strażaków, tak aby był widoczny dla mieszkańców naszego miasta. Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zaprosili dwa zespoły do pobierania krwi, które na co dzień pracują w tarnowskim „starym’ i „nowym” szpitalu. Panie rozpoczęły pracę, a krwiodawcy przez cały czas napływali. To był naprawdę intensywny dla nich dzień. Niech świadczą o tym liczby. 110 zarejestrowanych chętnych oddać krew, 90 osób zostało zakwalifikowanych do sobotniej akcji i oddało na rzecz drugiego człowieka swoją krew. Mundurowa inicjatywa dostarczyła tym samym 40 litrów i 500 ml. krwi pełnej, Zasiliła ona małopolski bank krwi. Mundurowi nie zawiedli. Licznie stawili się strażacy z PSP, okolicznych OSP, funkcjonariusze straży więziennej oraz policjanci. Co ważne dużo mieszkańców Tarnowa i okolic przyjechało, by w ten sposób pomóc drugiemu, anonimowemu potrzebującemu za co serdecznie dziękujemy. 


Organizatorzy zadbali, wzorem lat ubiegłych, o uatrakcyjnienie rutynowych dla krwiodawców czynności. Zorganizowali zabawy dla dzieci; wspinaczka, gaszenie symulowanego pożaru, wyjazd do akcji gaśniczej, dynamiczny pokaz służby więziennej symulujący atak na konwój. Ponadto wszyscy uczestnicy sobotniej akcji mogli zjeść przygotowane ponad tysiąc porcji leczo, zupy rybnej, smalczyku, ciasta, kawy czy herbaty. 
Dorośli, młodzież i dzieci oglądali wyposażenie, jakim dysponują tarnowska brygada obrony terytorialnej, służba więzienna, straż pożarna i oczywiście tarnowska Policja. Nie mogło zabraknąć najnowszego policyjnego motocykla. 
Wszyscy, którzy wzięli udział w mundurowej akcji wyszli zadowoleni, uśmiechnięci z drobnymi upominkami w rękach, a dzieci… z pewnością mile będą wspominać wizytę na placu wewnętrznym tarnowskich strażaków, gdzie mogły dotknąć policyjnych motocykli, radiowozu, wozów bojowych straży pożarnej, wojska obrony terytorialnej czy służby więziennej. 


Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które pomogły w tym przedsięwzięciu i przekazały posiłki regeneracyjne dla krwiodawców. Są to pasjonaci, którym zawsze leży na sercu dobro drugiego człowieka i zawsze chętnie włączają się w tą inicjatywę – jeszcze raz serdecznie dziękujemy. 


W tym roku nie udało się przekroczyć magicznego progu 50 litrów krwi zebranej podczas jednej akcji. Dotychczasowy tarnowski rekord to 49500 ml krwi pełnej, który osiągnięto podczas III akcji mundurowej w 2018 roku. 
Jeszcze raz dziękujemy osobom, które włączyły się w sobotnią akcję i już dziś zapraszamy za rok na zakończenie wakacji. 
 

 • Na zdjęciu widoczny autobus z napisem MOBILNY PUNKT POBORU KRWI, obok stoją osoby w kolejce do krwiobusu, na ławce siedzi trzech strażaków
 • Dwie pielęgniarki przygotowujące się do poboru krwi w krwiobusie
 • Trzech mężczyzn w mundurach wypełniają ankietę
 • Osoby biorące udział w akcji RATUJ ZYCIE RAZEM Z NAMI
 • Mężczyźni w maseczkach oddają krew
 • Mężczyzna oddaje krew, na stole widoczne probówki i worki na krew
 • Probówki z krwią
 • Osoba biorąca udział w V Mundurowej Zbiórce Krwi w Tarnowie
 • Osoba biorąca udział w V Mundurowej Zbiórce Krwi w Tarnowie
 • Osoba biorąca udział w V Mundurowej Zbiórce Krwi w Tarnowie
 • Trzech mężczyzn w białych podkoszulkach z napisem RATUJ ŻYCIE RAZEM Z NAMI stojących tyłem
 • Chłopiec siedzący na motocyklu policyjnym, obok radiowóz oraz umundurowany policjant ruchu drogowego
 • Samochód oraz motocykl policyjny stojący obok siebie, przy motocyklu stoi policjant
 • Strażacy gaszący pożar pianą
 • Dzieci spinające się na dmuchaną ścianę wspinaczkową, obok stoją dorośli oraz dzieci
Powrót na górę strony