Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zderzenie pieszej z kierującą hulajnogą - wypadek zarejestrowała kamera

Data publikacji 13.09.2022

Korzystanie z hulajnóg stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ale niestety zdarza się, że użytkownicy tych pojazdów zapominają o obowiązujących ich przepisach, na przykład o limicie dozwolonej prędkości poruszania czy konieczności zachowania szczególnej ostrożności. W Zielonej Górze doszło do zderzenia kierującej hulajnogą z pieszą, która z obrażeniami głowy trafiła do szpitala. Zdarzenie zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu.

Zielonogórscy policjanci proszą kierujących pojazdami i pieszych o rozwagę na drogach oraz szczególną ostrożność na skrzyżowaniach, a także w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że pośpiech i brak wystarczającego skupienia prowadzą do nieostrożności, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Szczególną prośbę o ostrożność kierujemy do pieszych i użytkowników hulajnóg, ponieważ w poniedziałek (12 września) doszło do wypadku z udziałem właśnie kierującej hulajnogą i pieszej. Wieczorem na ulicy Wojska Polskiego w Zielonej Górze doszło do zderzenia kierującej hulajnogą z pieszą wchodzącą na przejście. Piesza upadła i uderzyła głową o asfalt, a w konsekwencji ze złamaniem kości trafiła do szpitala. Zdarzenie zakwalifikowano jako wypadek drogowy i sprawa trafi do sądu.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przypominają o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg. Pieszych prosimy, aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Pamiętajmy, że nawet jeśli pieszy ma pierwszeństwo, to powinien przede wszystkim dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bo w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem: samochodem, rowerem czy właśnie hulajnogą, pieszy odnosi poważniejsze obrażania.

Użytkownikom hulajnóg przypominamy:

  • Limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 kilometrów na godzinę) to 20 kilometrów na godzinę.
  • Zabrania się korzystania z tego pojazdu przez więcej niż jedną osobę.
  • Zabronione jest także korzystanie podczas jazdy z telefony komórkowego oraz przewożenie zwierząt czy ładunków.
  • Zabronione jest korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu.
  • Hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów.

Podczas jazdy po chodniku użytkownik hulajnogi musi:

  • jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • jachować szczególną ostrożność,
  • ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich! Szanujmy innych użytkowników ruchu drogowego, a swoim zachowaniem nie stwarzajmy zagrożenia ani dla siebie ani dla innych. Odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji!

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.32 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony