Aktualności

Świeć Przykładem

Trwa 6 edycja policyjnej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbył się briefing poświęcony tegorocznym działaniom, których celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Akcja potrwa do końca roku.

W spotkaniu z mediami obecni byli przedstawiciele Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej:

  • insp. dr Mariusz Ciarka – Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, nadkom. Robert Opas - Biuro Ruchu Drogowego KGP, 
  • ks. dr  Leszek Gęsiak – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski,
  • ks. dr Grzegorz Giemza – Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

Prelegenci zwracali szczególną uwagę na fakt, iż noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód a mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Najtrudniejsze w szczególności dla pieszych miesiące roku pod względem warunków drogowych to listopad i grudzień. Korzystanie w tym czasie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Policjanci przypominali, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów).

Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem. W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przestrzegajmy tego obowiązku!

Plakat akcji Świeć przykładem. W środku widoczne są dwie czarne postacie - dorosłego i dziecka ubrane w kamizelki odblaskowe. Wokół rozprzestrzenia się blask. Dalej od środka na granatowym tle widoczny jest żółty napis: Świeć Przykładem. Poniżej po prawej stronie widać policyjna gwiazdę a wokół niej hasło: Pomagamy i Chronimy, obok logo ruchu drogowego. Obrazek wykończony jest częściowo żółtymi ramkami w prawym i lewym rogu.

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Noś Odblaski – Świeć przykładem!

Dopilnuj, aby Twoi bliscy także je stosowali.

BRD KGP

Film Spot "Świeć Przykładem 2022"

Pobierz plik Spot "Świeć Przykładem 2022" (format mp4 - rozmiar 14.03 MB)

Powrót na górę strony