Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

#POMAGAMYiCHRONIMY #POMAHATaCHRANIT - wspólne ćwiczenia polskich i czeskich policjantów

Data publikacji 04.10.2022

Poszukiwanie osoby zaginionej, czy pościg za uciekinierem, to sytuacje określane jako kryzysowe. Wymagają dużego nakładu sił i znakomitej koordynacji służb. Właśnie dlatego, wspólnie z policjantami z Czech, nieustannie szkolimy się. Tym razem w ramach projektu "Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu". Razem z czeskimi funkcjonariuszami przeczesywaliśmy lasy w Górach Opawskich, wszystko po to, aby podczas prawdziwego alarmu finał poszukiwań był zawsze szczęśliwy.

1 maja 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w partnerstwie z czeską Komendą Wojewódzką Policji w Ostrawie rozpoczęła realizację nowego mikroprojektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, pn. „Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu” - „Zlepšovaní spolupráce a spolupůsobení polské a české policie v krizových situacích na společném pohraničí“. Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca roku 2022 r. Całkowita wartość projektu to 23 450 euro tym dofinansowanie ze środków EFRR 19 932,50 euro oraz z budżetu państwa 1 172,50 euro.

Projekt zakłada całościowe podejście do zagadnienia związanego ze wzrostem bezpieczeństwa wspólnego pogranicza, jak również udoskonalenie, a także wzmocnienie skuteczności, sprawności współdziałania i współpracy polskiej i czeskiej Policji, podniesienie efektywności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia oraz sprawdzenie w praktyce obowiązujących międzynarodowych procedur w zakresie pościgu transgranicznego oraz  poszukiwań osób zaginionych.

Wspólne szkolenie odbyło się w Jarnołtówku. Oprócz nauki języka czeskiego i analizy najnowszych metod poszukiwawczych, policjanci przygotowywali się do ćwiczeń. Założenie nie było proste - teren leśny, górzysty, nadchodzący mrok. Dodatkowo zaginęła osoba nieletnia. Policjanci biorący udział w ćwiczeniach mogli doskonalić stosowane metody oraz wymienić się doświadczeniem. Kolejna odsłona projekt - transgraniczny pościg - 13 października.

  • policjanci w trakcie szkolenia
  • policjanci w trakcie szkolenia
  • policjanci w trakcie szkolenia
  • dowódcy ćwiczeń
  • policjanci poszukują
Powrót na górę strony