Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

49-latek został oszukany "na amerykańską żołnierkę”

Data publikacji 12.10.2022

Dla mieszkańca powiatu jarosławskiego znajomość nawiązana przez Internet zakończyła się utratą blisko 95 tys. zł. Mężczyzna był przekonany, że rozmawia z amerykańską żołnierką, której chciał pomóc w dotarciu do Polski. Kontakt się urwał, a 49-latek został z kredytem do spłacenia. Apelujemy o zachowanie ostrożności w relacjach nawiązywanych przez Internet.

Kilka dni temu do jarosławskiej jednostki zgłosił się 49-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego, oszukany przez kobietę, którą poznał za pośrednictwem portalu społecznościowego. Podawała się za żołnierza Stanów Zjednoczonych, aktualnie przebywającą w Syrii na misji pokojowej.

W toku prowadzonej korespondencji kobieta zdobyła zaufanie swojego rozmówcy, obiecała przyjazd do Polski i wspólne zamieszkanie, co wiązało się jednak z kosztami. Poprosiła mężczyznę o wyświadczenie przysługi i odbiór przesyłki, w której miały znajdować się dokumenty. Z relacji kobiety przesyłka została zatrzymana w Czechach i celem jej dalszego przekazania do Polski należało uregulować opłatę. Na ten cel 49-latek dokonał przelewu w kwocie około 20 tysięcy złotych, na wskazane przez kobietę konto. Kolejny przelew na kwotę 15 tys. złotych, mężczyzna wykonał na poczet opłacenia przylotu i opłacenia certyfikatu covidowego „żołnierki”.

W trakcie rzekomej podróży kobieta poinformowała swojego rozmówcę, że została zatrzymana w Turcji, dlatego też, aby została zwolniona z więzienia potrzebuje pieniędzy. Mężczyzna na ten cel zlecił przelewy w kwocie ponad 10 tysięcy dolarów. Ostatni przelew wykonał w wysokości 1500 dolarów, na podróż kobiety do Stanów Zjednoczonych. Kobieta oświadczyła, że posiada konto w banku, musi je odblokować, a następnie zwróci 49-latkowi wszystkie pieniądze.

Początkiem września, mężczyzna pokazał swojemu synowi zdjęcie biletu lotniczego, który otrzymał  od „żołnierki”. Syn poinformował go, że bilet został przerobiony za pomocą programu graficznego i to wtedy 49-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Gdy poinformował o tym kobietę, ta zablokowała swojego rozmówcę na wszystkich portalach i kontakt się urwał.

Mężczyzna przekazał kobiecie łącznie blisko 95 tysięcy złotych, zaciągając na ten cel pożyczki w banku.

Apelujemy o ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie, zwłaszcza jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.

(KWP w Rzeszowie / kp)

Powrót na górę strony