Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne działania służb przy ewakuacji mieszkańców wrocławskich Osobowic

Data publikacji 14.10.2022

Wrocławscy policjanci w środę przed południem, otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku na terenie jednego z placów budowy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce i okazało się, że jest to niewybuch z okresu II wojny światowej. Na teren budowy wezwano saperów, którzy oświadczyli, że niezbędna będzie ewakuacja zamieszkałej w pobliżu ludności. Promień ewentualnego rażenia określono wstępnie na 1000 metrów. Z uwagi na ten fakt, niezbędne było zapewnienie sprawnej i bezpieczniej ewakuacji osób zamieszkujących prawie cały teren wrocławskich Osobowic - łącznie kilka tysięcy osób.

Do ujawnienia niebezpiecznego znaleziska doszło przed południem 12 października na terenie wrocławskiego osiedla Osobowice. Pracownicy wykonujący roboty ziemne natrafili na niebezpieczny przedmiot, który okazał się niewybuchem z okresu II wojny światowej. Na miejsce natychmiast przyjechali policjanci i zawiadomili o sytuacji patrol saperski.

Chwilę później okazało się, że prawdopodobnie znalezionym przedmiotem, jest bomba lotnicza długości 200 centymetrów i wadze 500 kilogramów. Saperzy określili też jej siłę rażenia na około 1000 metrów. Z uwagi na ten fakt, konieczne było przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców pobliskiego osiedla.

Policjanci zabezpieczyli miejsce odnalezienia niewybuchu przed dostępem osób postronnych, a Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło decyzję o rozpoczęciu działań informacyjnych nt. planowanej ewakuacji, które trwały do późnych godzin wieczornych. Dzielnicowi oraz inni funkcjonariusze informowali okolicznych mieszkańców o planowanych działaniach.

W czwartek rano wrocławscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, strażakami i pracownikami CZK rozpoczęli ewakuację mieszkańców. Ich zadaniem było dotarcie do każdej osoby i poinformowanie o zagrożeniu, a także udzielnie wszelkiej pomocy seniorom oraz osobom z niepełnosprawnością. W pobliżu dostępne były specjalnie podstawione autobusy, które przewiozły osoby ewakuowane w rejon zajezdni autobusowej przy ulicy Obornickiej we Wrocławiu. Pracownicy MPK na czas ewakuacji zorganizowali ciepłe i zimne napoje oraz udostępnili pomieszczenia. W trakcie prowadzonych działań wyłączono też z ruchu kilkanaście ulic.

Wszelkie czynności realizowano, zachowując wzmożone środki bezpieczeństwa. Podjęcie groźnego niewybuchu przez patrol saperski nastąpiło w godz. 10.00 - 12.30. Pocisk został przewieziony na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy do wszystkich osób o niedotykanie czy przenoszenie znalezisk przypominających niewybuchy. O tego typu przedmiotach należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji pod numerem alarmowym 112. Miejsce ujawnienia zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych - szczególnie dzieci, oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd służb.

sierż. szt. Paweł Noga

Źródło: KMP we Wrocławiu
podkom. Wojciech Jabłoński

tel. 693 403 817

  • Koparka przy niewybuchu
  • Policjanci podczas ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci podczas ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci podczas ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci podczas ewakuacji mieszkańców
  • Policjanci podczas ewakuacji mieszkańców
Powrót na górę strony