Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za oszustwa metodą "na BLIK" trafili do aresztu

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy wpadli na trop osób, które na terenie całego kraju oszukiwały metodą na BLIK. W wyniku podjętych działań 4 mężczyzn usłyszało zarzuty i na wniosek częstochowskiej prokuratury trafiło do aresztu. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Policjanci prowadzą szereg akcji edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości internautów. Mimo tego wiele osób codziennie pada ofiarami przestępców działających w sieci. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie w ciągu 2 ostatnich tygodni wytropili i zatrzymali przestępców, którzy dopuścili się szeregu oszustw metodą "na BLIK".

Schemat działania wyglądał zawsze tak samo. Przestępcy, wspólnie z innymi osobami, najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłali wiadomości do osób z listy „znajomych”. Wiadomość zawierała prośbę o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu wierząc, że to ich znajomy popadł w tarapaty finansowe, przekazywali swoje pieniądze w kwocie kilkuset złotych, generując w banku kod BLIK (bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy prosili).

Pod koniec września w ręce policjantów wpadł 21-latek z Sosnowca, 2 dni później operacyjni namierzyli 21-letniego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego, który oprócz zarzutów za oszustwo, usłyszał również zarzut posiadania kilku działek dilerskich marihuany. A w ubiegłym tygodniu policjanci na gorącym uczynku zatrzymali 26-latka i jego 32-letniego wspólnika z województwa zachodniopomorskiego. Łącznie przestępcy, działający metodą na BLIK, oszukali w ten sposób kilkanaście osób z całej Polski.

Na wniosek częstochowskiej prokuratury przestępcy trafili już do tymczasowego aresztu. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Pamiętaj! Kiedy ktoś prosi Cię o kod BLIK:

  • Nie działaj pochopnie. Najlepiej zadzwoń do tej osoby.
  • Zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.

(KWP w Katowicach / kp)

  • Policjant z zatrzymanym
  • Policjant z zatrzymanym
  • Policjant z zatrzymanym
  • Policjant z zatrzymanym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.28 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 177.36 KB)

Powrót na górę strony