Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na wyłudzeniach VAT mogli „zarobić” prawie 4 mln zł

Data publikacji 19.10.2022

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 9 osób działających w branży motoryzacyjnej, podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT. Zatrzymani to zarówno osoby podejrzane o kierowanie tą grupą, księgowi oraz prezesi firm, które były wykorzystywane w przestępczym procederze. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono blisko 50 tys. zł.

Działania policjantów Zarządu w Olsztynie CBŚP prowadzone we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku oraz Pomorskim Urzędem Celno-Skarbowym w Gdyni, doprowadziły do zatrzymania na terenie województwa mazowieckiego i podlaskiego 9 osób podejrzanych o wyłudzenie podatku VAT poprzez wykorzystanie fikcyjnie działających podmiotów, które miały zajmować się obrotem artykułami oraz usługami w branży motoryzacyjnej. Według ustaleń funkcjonariuszy straty Skarbu Państwa z tytułu uszczupleń podatkowych wyniosły około 4 mln zł.

Zatrzymane osoby to zarówno podejrzani o kierowanie tą grupą, księgowi oraz prezesi pełniący rolę tzw. „słupów”, których firmy brały udział w przestępczym procederze. Dwóch zatrzymanych w prokuraturze usłyszało zarzuty dotyczące  kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostali są podejrzani o udział w tej grupie. Dodatkowo zarzuty dotyczą również oszustwa, poświadczenia nieprawdy, jak również naruszenia procedury podatkowej.

Wobec 4 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W trakcie prowadzonych działań, na poczet przyszłych kar i grzywien funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 50 tys. zł. Dodatkowo wystąpili z wnioskiem o zabezpieczenie nieruchomości osób podejrzanych, których wartość szacowana jest na ponad 8 milionów złotych.

Zespół Prasowy CBŚP

  • Banknoty o różnych nominałach leżące w metalowej kasetce. Obok laptop.
  • Banknoty o nominałach 100 oraz 500 PLN leżące na stole.
  • Funkcjonariusze prowadzący zatrzymanego mężczyznę.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.79 MB)

Powrót na górę strony