Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piractwo książkowe pod lupą Policji

Data publikacji 11.06.2008

Policjanci skontrolowali w Poznaniu punkty kserograficzne. Zabezpieczyli ponad 600 nielegalnie skopiowanych książkowych wydawnictw naukowych. Za piractwo książkowe grozi kara do 3 lat więzienia.

Piractwo książkowe funkcjonuje podobnie jak fonograficzne czy komputerowe. Ten proceder narusza prawa autorskie albo majątkowe do utworów drukowanych. Działalność ta polega na bezprawnym kopiowaniu książek lub innych publikacji, bądź skanowaniu oraz przetwarzaniu za pomocą specjalnych programów komputerowych, w formę plików umożliwiających rozpowszechnianie za pośrednictwem Internetu. Najbardziej rozpowszechnionym procederem jest kopiowanie przy użyciu technik kserograficznych.

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje około 13 tysięcy firm zajmujących się usługami kserograficznymi. Biorąc pod uwagę dostępność i niski koszt wykonania kopii piractwo wydawnictw drukowanych jest procederem zauważalnym. Według analiz nielegalnie kopiowane są wydawnictwa naukowe.

Policja zajmuje się rozpoznaniem i zwalczaniem procederu piractwa książek i wydawnictw drukowanych. Policjanci Wydziału PG KWP w Poznaniu i z komisariatu Poznań Nowe Miasto wytypowali do kontroli 5 punktów kserograficznych w różnych częściach Poznania. Jeden z nich znajdował się na terenie uczelni wyższej a pozostałe były rozlokowane w pobliżu poznańskich ośrodków akademickich. Podczas przeszukania pomieszczeń policjanci znaleźli w formie elektronicznej i drukowanej 600 pirackich pozycji książkowych.
 
Za nieuprawnione kopiowanie lub kserowanie wydawnictw książkowych grozi kara do 3 lat więzienia.
Powrót na górę strony