Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uprawiali konopie i produkowali papierosy – rozbity gang

Data publikacji 21.10.2022

Funkcjonariusze CBŚP i KAS, w ramach śledztwa prowadzonego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i zlikwidowali plantację konopi oraz fabrykę papierosów. W sprawie zatrzymano 4 podejrzanych, których aresztowano.

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie od kilku miesięcy pracowali nad sprawą nielegalnej fabryki papierosów. Zebrane przez nich informacje doprowadziły do prywatnej posesji znajdującej się w Sosnowcu. Jak ustalono nielegalna fabryka była uruchamiana nieregularnie co pewien czas.

Funkcjonariusze weszli do hali, gdzie ujawnili kompletną linię do produkcji papierosów i cięcia tytoniu oraz profesjonalną uprawę konopi. Wyprodukowane papierosy pakowane były w pudełka typu „pizza” oraz w podrobione opakowania papierosów znanych, światowych marek. Na miejscu zabezpieczono maszyny do produkcji papierosów, cięcia liści tytoniu oraz ponad 270 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, ponad 660 kg suszu tytoniu, 159 krzaków konopi innych niż włókniste, a także marihuanę.

Do sprawy zatrzymano 4 mieszkańców województwa śląskiego, w wieku od 24 do 58 lat. Śledczy oszacowali, że w wyniku przestępczej działalności podejrzani mogli doprowadzić Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez narażenie na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 100 tys. zł i prawie 630 tys. zł w zakresie podatku akcyzowego, co stanowi łączną wartość uszczuplenia w wysokości prawie 730 tys. zł.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy wytwarzania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz produkcji narkotyków.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie aresztował 4 podejrzanych na okres 3 miesięcy. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 40.38 MB)

Powrót na górę strony