Ważne porozumienie podpisane
„Mając na celu wspólne dążenie do umacniania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, pragnienie kontynuowania dzieła Marszałka Józefa Piłsudskiego (…) oraz historyczny fakt powołania do życia Policji Państwowej Ustawą z 24 lipca 1919 roku, a także świadomość faktu, że zarówno Policja, jak i Związek Piłsudczyków RP TPJP pozostają spadkobiercami tradycji patriotycznych niepodległej Polski, Strony zdecydowały o współpracy…”. To fragment ważnego porozumienia podpisanego przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Cytowane powyżej Porozumienie, którego sygnatariuszami są Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego gen. bryg. zw. Włodzimierz Pacelt, podpisane zostało 19 października 2022 r. w Izbie Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Policja jako formacja umundurowana i uzbrojona służy społeczeństwu i przeznaczona jest do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego (por. Ustawa z dn. 6 kwietnia 1990 r. o Policji, rodz. 1.1). Nasza formacja realizuje również zadania związane z upowszechnieniem historii i tradycji Policji, budowaniem tożsamości formacji i etosu służby, co tworzy doskonałą przestrzeń do współpracy z organizacjami takimi jak Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, który zrzesza członków w kraju i poza jego granicami.
Na płaszczyźnie wspólnych celów Policji oraz Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy oraz Prezesa Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego powstało porozumienie, w którym strony zobowiązały się m. in. do: „konsultacji w kwestiach planowanych inicjatyw (...) o charakterze prospołecznym, proobronnym i profilaktycznym; wspólnego organizowania [takich] inicjatyw, umacniania współpracy (…) poprzez jednoczesne wzmacnianie dobrego wizerunku publicznego; wzajemnego informowania (…) o planowanej działalności zbieżnej”. (Fragment Porozumienia).
Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego powstało 13 września 1988 r. z inicjatywy działaczy niepodległościowych, intelektualistów, aktorów, ludzi kultury i sztuki, kombatantów i żołnierzy Wojska Polskiego. Towarzystwo posiada odznakę wizerunku Marszałka J. Piłsudskiego oraz sztandar, którego poświęcenie odbyło się 25 kwietnia 1993 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem córki Marszałka p. Jadwigi Piłsudskiej – Jaraczewskiej.
Wśród celów statutowych Towarzystwa znajdują się takie jak: propagowanie czynu i myśli państwowotwórczej Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich na podstawie idei, jakie głosił, patriotyczne wychowanie młodzieży, opieka nad miejscami pamięci narodowej, gromadzenie pamiątek związanych z Marszałkiem i czynem niepodległościowym. Jednym z nadrzędnych zadań jest współpraca ze szkołami i młodzieżą oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe. W 2020 r. Związek Piłsudczyków RP liczył 49 terenowych struktur związku (Okręgów, Oddziałów) w kraju i za granicą oraz kilka tysięcy członków i sympatyków. (Źródło: https://pilsudczycy.pl/o-zwiazku/zarys-historii-zwiazku, stan na 21.10.2022 r.)