Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny pies tropiący Maj odnalazł zaginionego grzybiarza

Data publikacji 24.10.2022

Szczęśliwie zakończyła się interwencja związana z 67-letnim turystą z Grudziądza, który wyszedł na grzyby i stracił orientację w terenie. Mężczyznę szukali świeccy przewodnicy z psem, którzy właśnie odbywali w tym miejscu szkolenie. Policjanci, z pomocą czworonożnego Maja, odnaleźli mężczyznę po przebyciu około 3 km. Senior trafił pod opiekę bliskich.

W minionym tygodniu, 19.10.2022 roku, w rejonie miejscowości Dubielno, w powiecie świeckim, dwaj policyjni przewodnicy prowadzali szkolenie psów służbowych. W pewnym momencie zauważyli dwie kobiety, które, idąc przez las, nerwowo wołały czyjeś imię. Mundurowi postanowili to sprawdzić. Jak się okazało, były to turystki, które przyjechały na grzybobranie. Towarzyszył im 67-latek, który podczas spaceru się zagubił. Kobiety rozpoczęły poszukiwania, niestety bezskutecznie. Z ich relacji wynikało, że mężczyzna choruje na zaniki pamięci. Mundurowi natychmiast ruszyli z pomocą.

Do poszukiwań zaginionego wykorzystali służbowego psa. Maj podjął trop w głąb lasu. Po przejściu ponad 3-kilometrowego odcinka policjanci odnaleźli zaginionego grzybiarza. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało i senior trafił pod opiekę bliskich.

Policjanci apelują, aby wybierając się na grzyby pamiętać o kilku zasadach:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,
  • określić kiedy zamierzamy wrócić,
  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, w przypadku, gdy jedna z nich się zgubi należy o tym fakcie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, by rozpocząć akcję poszukiwawczą jak najszybciej,
  • należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią,
  • kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • nie wybierać się do lasu po zmierzchu oraz podczas złej pogody.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony